Przydomowy ogród – jakie krzewy owocowe posadzić na wiosnę?

Przydomowy ogród – jakie krzewy owocowe posadzić na wiosnę?

Do wiosny pozostało jeszcze trochę czasu, dlatego luty to odpowiedni miesiąc do planowania nowej aranżacji przydomowego ogrodu. Warto już teraz pomyśleć o zagospodarowaniu zielonej przestrzeni oraz przygotowaniu jej na najpiękniejszą porę roku. Jak przygotować ogród na wybudzenie z zimy? I jakie krzewy owocowe można sadzić na wiosnę? Odpowiadamy!

Jak przygotować ogród na powrót wiosny?

Rosnące temperatury za oknem to ważny sygnał od Matki Natury, że pora wziąć się za przygotowania do wiosennego sezonu w ogrodzie. Zanim jednak zabierzesz się za sadzenie nowych i kolorowych roślin, należy w pierwszej kolejności skupić się na pracach porządkowych i przygotowawczych.

Przygotowania do wiosny w ogrodzie warto rozpocząć od sprawdzenia stanu narzędzi ogrodniczych. Te z nich, które już nam dłużej nie posłużą, należy wymienić na nowe, zaś zepsute – naprawić. Luty to również odpowiedni moment na konserwację narzędzi przed nadchodzącym sezonem. Przy sprawdzaniu sprzętu i narzędzi dobrze jest również zweryfikować stan środków ochrony roślin, nawozów oraz innych materiałów i preparatów.

Jeżeli natomiast chodzi o pracę przy roślinach, to około połowy marca można zacząć przycinać krzewy i drzewa. Oprócz tego już niedługo nadejdzie czas na sprawdzanie kondycji cebul, bulw i kłączy roślin ozdobnych. Jeśli zauważysz na nich szkodniki lub inne zniszczenia, koniecznie je usuń. Jeśli temperatura na to pozwoli, warto również rozpocząć usuwanie zimowych osłon z roślin. Nie zwlekaj z tym zbyt długo, ponieważ w trakcie słonecznych i ciepłych dni rośliny mogą się zaparzyć lub paść ofiarą chorób grzybiczych.

Jakie krzewy owocowe można już niedługo posadzić?

Początek wiosny to idealny moment na sadzenie wrażliwych na mrozy krzewów i drzew owocowych, które nie mogły zimować w ogrodzie. Najodpowiedniejszym momentem będzie początek kwietnia. Wówczas możesz spokojnie posadzić czereśnie, wiśnie, brzoskwinie, śliwy, czy morele. Rośliny te możesz sadzić aż do maja, jeśli zatem w tym roku planujesz ambitnie podejść do tematu sadzenia drzew i krzewów owocowych, to możesz już niedługo przystąpić do realizacji swoich planów.

Jeżeli natomiast chodzi o krzewy owocowe, to w podobnym czasie możesz wziąć się za kupowanie i sadzenie malin, agrestu, porzeczki, borówki, żurawiny, jagód oraz innych krzewów. Przy ich sadzeniu musisz koniecznie uwzględnić odpowiedni odstęp pomiędzy roślinami. Dzięki temu nie będzie im później zbyt ciasno. Krzewy należy sadzić w dołkach o głębokości około 60 cm, wypełnionych żyznym podłożem. Najlepiej jest wymieszać ziemię (pół na pół) z kompostem.

Dodaj komentarz