Projekt ogrodu

Projekt ogrodu

Dziś ciężko jest się zrelaksować i dobrze wypocząć. Na co dzień spędzimy bowiem wiele czasu na pracy i innych zajęciach, które wysysają z nas energię. Jednym słowem żyjemy w zastraszającym tempie stąd też trudno się dziwić, że szukamy wytchnienia i ukojenia.

Co zatem można zrobić, aby trochę zwolnić i się zrelaksować?

Jednym ze skuteczniejszych rozwiązań dążących w tym kierunku jest posiadanie ogrodu nieopodal miejsca zamieszkania. Nie każdy może sobie na to pozwolić, lecz mając dom lub też możliwość wykupienia ogródka działkowego można mieć tego namiastkę.

Kiedy warto myśleć o projekcie ogrodu?

Im wcześniej się tym zajmiemy, tym później nie będziemy problemów związanych korzystaniem z ogrodu. Najlepiej zacząć interesować się zagospodarowaniem ogrodu tuż po wprowadzeniu do danej nieruchomości. Z drugiej strony z racji tego, że projektowanie ogrodów jest procesem ciągłym, to można go zainicjować, gdy zapragniemy zmian. Zawsze jednak pamiętajmy, że wszystkie działania w tym też te najbardziej czasochłonne powinny odzwierciedlać nasze upodobania i okoliczności, w jakich inicjujemy tworzenie ogrodu. Ogród musi zatem prezentować się idealnie bez względu na porę roku. Kluczową zasadą przy każdym projekcie tej przestrzeni jest wykorzystanie w maksymalnym stopniu istniejącej już szaty roślinnej. Forma oraz kształt przestrzeni ogrodowej powinna współgrać z okalającym ją krajobrazem. W ten sposób będzie to spójna przestrzeń.

Warto dodać, że projektowanie ogrodów obejmuje nie tylko dobór roślin ich rozmieszenie, ale też zastosowanie odpowiednie zastosowanie elementów małej architektury. Chodzi tu zatem o wszelkiego rodzaju ścieżki, trawnik, ławeczki, stoły, krzesła, miejsca do zabawy i relaksu. Sporo z tych elementów można zakupić w wielkopowierzchniowych sklepach z artykułami ogrodniczymi. Część trzeba przygotować na własną rękę np. oczka wodne czy fontanny.

Reasumując, każdy mając tylko nieco przydomowej przestrzeni, ma szansę na przygotowanie własnej zielonej oazy. Wystarczy tylko odrobina samozaparcia i nieco czasu, a nasze marzenie zacznie przybierać materialną formę.

Dodaj komentarz