W jaki sposób można zrobić meble z palet?

W jaki sposób można zrobić meble z palet?

Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba osób planuje wykonać meble ogrodowe z palet. O czym dokładnie trzeba pamiętać? Jak wiadomo, wygodny kącik zorganizowany w cieniu drzew może być doskonałym miejscem do wypoczynku w trakcie cieplejszych dni. Osoby, które są zainteresowane wykonaniem tego rodzaju mebli, nie muszą dysponować dużymi środkami finansowymi. 

Zaprojektowanie mebli

Pierwszym krokiem będzie zaprojektowanie mebli. Nie można oczywiście pod żadnym pozorem zapomnieć uwzględnić dostępnej przestrzeni w ogrodzie. Etap ten jest zdecydowanie łatwiejszy, niż mogłoby się wydawać. Godny uwagi jest bowiem fakt, że niewielkich rozmiarów kanapa może powstać z dwóch palet nałożonych na siebie. Osobom, którym będzie zależało na większym modelu zalecane jest dostawienie dwóch kolejnych elementów. Jeżeli w ogrodzie będzie dużo wolnego miejsca, można poważnie zastanowić się nad zrobieniem narożnika. Wystarczy w tym celu ustawić obok siebie dwie sofy. Istotne znaczenie będzie miało ustalenie wysokości oparcia. 

Przygotowanie właściwych materiałów

Kolejnym etapem będzie przygotowanie materiałów. W przypadku, gdy będzie wymagał tego projekt, należy przeciąć deskę na odpowiednią długość. Później każdy z elementów europalety musi być bardzo dokładnie oczyszczony i przeszlifowany. Trzeba zadbać o to, by deski były zarówno równe, jak i czyste. Jeżeli użytkownik dostrzeże odstające gwoździe, nie może zapomnieć o tym, by wbić je w drewno. 

Zaimpregnowanie palet

Następnym krokiem będzie szczegółowe zaimpregnowanie palet lub pomalowanie uch wybranym kolorem farby. Bardzo dużą rolę będzie odgrywało zabezpieczenie materiałów przed deszczem i wilgocią. W przeciwnym razie meble mogą ulec zniszczeniu w stosunkowo krótkim czasie. 

Przymocowanie palet

Rekomendowane jest w pierwszej kolejności skręcenie ze sobą siedziska, później dodanie oparcia, by na samym końcu zamontować podłokietniki. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie umieszczenia śrub i kątowników w niewidocznych miejscach. 

Ostatni etap

Na końcu wystarczy ustawić gotowe siedzisko w wybranym przez siebie miejscu, a następnie dodanie odpowiednich elementów wykończeniowych. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że samodzielnie wykonane siedziska lub stoły z europalet są jednym z najlepszych możliwych sposobów na ekologiczne, tanie, a także efektowne urządzenie ogrodu. W najprostszym możliwym ujęciu można będzie mieć całkowitą pewność, że meble będą trwałe, łatwe do wykonania, a także solidne. Godny uwagi jest bowiem fakt, że poszczególne elementy konstruuje się bez wykorzystywania specjalistycznych narzędzi. 

Dodaj komentarz