Jak malować ściany?

Jak malować ściany?

Malowanie ścian to świetny sposób na odświeżenie wnętrza – czy to pojedynczego pokoju, czy całego mieszkania. Możesz to zrobić sam, bez zatrudniania ekipy remontowej. Jednak ważne jest, aby być dobrze przygotowanym do tego zadania. Zobacz, jak malować ściany?

Jak przygotować ściany do malowania?

Bardzo ważnym etapem malowania ścian jest ich odpowiednie przygotowanie. Oczywiście, jeśli ściana, którą malujesz, jest nowa lub poprzednia warstwa farby ma kilka lat, jesteś w najlepszej sytuacji. W wielu przypadkach możesz jednak napotkać różne komplikacje, dlatego najpierw sprawdź stan ścian. Jeśli na ścianach pozostały ślady po wkrętach lub gwoździach lub jeśli na ścianach występują drobne rysy lub pęknięcia, przed malowaniem nałóż szybkoschnący utrwalacz. Po wyschnięciu wyszlifować i odkurzyć. Jeśli chcesz pomalować ściany na jaśniejszy kolor niż obecnie, musisz zagruntować ściany. Inną sytuacją mogą być trudne do usunięcia plamy oleju, sadzy czy wody. Do ich pokrycia stosuje się specjalne preparaty. Jeśli na ścianach występują ślady wilgoci lub pleśni, należy je usunąć, a ściany wytrzeć do sucha. Przydatne mogą być środki przeciwgrzybicze i glony.

Jak wybierać farby?

Najpierw zastanów się nad kolorem i dopasuj rodzaj farby do wnętrza. Nie każda farba nadaje się do salonu, ale sprawdzi się w takich miejscach jak kuchnia czy łazienka. Oblicz, ile potrzebujesz. Zmierz powierzchnię ścian i sufitów. Kupując farbę, sprawdź jej właściwości. Porównaj to z metrażem mieszkania i nie zapomnij zabrać ze sobą trochę więcej. Farba lateksowa nadaje się do wnętrz o dużej wilgotności, takich jak kuchnie i łazienki. Chronią ściany przed wilgocią, tłuszczem, brudem i drobnoustrojami. Można je prać. W przedpokojach, pokojach dziecięcych i gęsto zabudowanych wnętrzach najlepiej sprawdzają się niezwykle odporne na szorowanie powłoki ceramiczne. Zarówno farby lateksowe, jak i ceramiczne to nowoczesne wersje farb akrylowych — rozpuszczalne w wodzie, oddychające i idealne do innych pomieszczeń mieszkalnych. Brud jest bardziej widoczny na matowych ścianach. Dokładne przeciwieństwo błyszczącego.

Jak malować sciany?

Praca malarska zawsze zaczyna się od pomalowania sufitu. W pierwszej kolejności pomaluj pędzlem trudno dostępne miejsca (przestrzenie wokół lamp, gzymsy, sztukaterie itp.). Następnie wałkiem z lunetą pomaluj pozostałą powierzchnię sufitu w równoległe pasy. Drugą warstwę nakładamy rysując paski prostopadle do poprzedniej. Po pomalowaniu sufitu zabraliśmy się za malowanie ścian. Najpierw malujemy pędzlem boki, krawędzie i trudno dostępne miejsca. Farbę następnie wlewa się do kuwety, wałek zanurza się i wyciska. Farbę nakładamy zdecydowanymi ruchami, rysując pionowe pasy w kształcie litery W. Pamiętaj, że chaotyczne ruchy i niewielka ilość farby mogą powodować powstawanie smug na ścianie. 

Dodaj komentarz