Ile kosztuje drewno na opał, węgiel, brykiet…?

Ile kosztuje drewno na opał, węgiel, brykiet…?

Zima w pełni. Dla zachowania komfortu cieplnego w pomieszczeniach konieczne jest użycie ogrzewania. W zależności od jego typu może być zasilane różnymi rodzajami opału. Jakie koszty ponieść będzie trzeba, stosując drewno oraz węgiel? Jak można skutecznie obniżyć koszty ogrzewania nieruchomości?

Jakie są najpopularniejsze rodzaje opału?

Na rynku znaleźć można różnego typu kotły centralnego ogrzewania, które pozwalają na generowanie ciepła do ogrzewania wody oraz pomieszczeń. Do najbardziej ekologicznych, a przy tym tradycyjnych, znanych nam od lat źródeł ciepła zaliczyć należy drewno. Można kupić je w formie nieprzetworzonej (szczapy, zrębki, wióry i trociny), jak i przetworzonej, czyli brykiet i pellet. Aby było wartościowe, koniecznie jest jego właściwe przechowywanie, co w wielu przypadkach nastręczyć może problemów. Zazwyczaj wykorzystywane jest nie do ogrzewania domów, ale do palenia w kominku. Drugim popularnym opałem jest węgiel. Aby palenie za jego pomocą było efektywne, konieczne jest wybranie wysokiej jakości surowca. Sprzedawany może być w formie: ekogroszku, koksu, kostki oraz orzecha. Skuteczną metodą na ogrzewanie pomieszczeń jest także rozwiązanie wykorzystujące gaz ziemny oraz olej opałowy. Są to jednak rzadziej stosowane materiały opałowe. Stanowią stosunkowo kosztowną metodę pozyskania ciepła. Ponadto zakupu i kotłów do ogrzewania jest relatywnie drogi.

Ile kosztuje opał w 2022 roku?

Galopująca inflacja sprawia, że ceny wszystkich kupowanych przez nas produktów szybują w górę. Można porównać, ile kosztuje opał (drewno, brykiet, węgiel), na sprzedajemy.pl. Który z surowców będzie najbardziej opłacalny? W przypadku drewna opałowego 1 metr przestrzenny uzależniony jest od gatunku drewna. Cena liściastego to około 350 zł, z kolei iglastego 300 zł. W wielu miejscach zajmujących się sprzedażą drewna opałowego kupić można także rozpałkowe, które jest najtańsze (około 200 zł/mp). Tona pelletu kosztuje około 650 – 800 zł, a nieco droższy jest brykiet. Warto jednak podkreślić, że drewno jest mało ekonomicznym sposobem na ogrzewanie domu. Bardziej opłacalny jest węgiel. Za najtańszy rodzaj – brunatny – zapłacić trzeba około 700 zł za tonę. Podobnie wyglądają koszty związane z zakupem koksu, jego cena waha się od 700 zł do 900 zł. Miał węglowy kosztuje powyżej 1000 zł, podobnie jak ekogroszek (1300 zł – 1600 zł). Kostka węglowa jest najbardziej ekologiczne oraz wysoko kaloryczna, ale przy tym najdroższa. Kosztuje około 1700 zł za tonę.

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania?

U wielu osób koszty ogrzewania w tym roku mogą znacząco nadszarpnąć domowy budżet. Warto jednak wiedzieć, że istnieją proste do wdrożenia sposoby, które pozwolą na zmniejszenie rachunków. Przede wszystkim jest to dostosowywanie temperatury w pomieszczeniach do ich rodzaju. Zazwyczaj najcieplej powinno być w łazience, z kolei w kuchni oraz sypialni najchłodniej. Wyjeżdżając, warto zmniejszyć temperaturę na kaloryferach. Na 5 – 10 minut przed wietrzeniem warto zakręcić zawór termostatyczny, dzięki czemu jego głowica nie będzie intensywniej pracować, gdy ochłodzi się w pomieszczeniu, a co za tym idzie, zwiększać rachunków za ogrzewanie. Grzejniki nie powinny być zabudowane ani zasłonięte. Zabieg taki powoduje bardzo duże straty ciepła. Warto także podkreślić, że przed sezonem grzewczym można podjąć prace inwestycyjne, które pozwalają na zredukowanie kosztów ponoszonych na ogrzewanie. Są to ocieplenie budynku, remont instalacji oraz wymiana kotła.

Dodaj komentarz