Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego?

Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego?

Obecnie coraz więcej domów może pochwalić się panelami fotowoltaicznymi. Dzięki licznym dotacjom, a także szerszemu dostępowi do informacji, energia odnawialna jest często wybierana przez mieszkańców Polski. Ile dokładnie kosztuje fotowoltaika do domu jednorodzinnego?

Czym jest fotowoltaika?

Pojęcie fotowoltaiki niemal na stałe weszło do ogólnego dyskursu. Samo słowo oznacza proces, który polega na wytwarzaniu energii elektrycznej dzięki pobieraniu jej ze słońca. Dzieje się tak za pomocą farm lub paneli fotowoltaicznych, które nagrzewając się, magazynują ciepło, a następnie zasilają moduły, w których powstaje prąd. Taką energię można magazynować, a jej nadwyżki sprzedawać do elektrowni. Z tego też względu, wiele osób twierdzi, że fotowoltaika jest opłacalna – jednak samo jej zamontowanie wiąże się zainwestowaniem pewnej sumy pieniędzy. Dokładniej, cenę fotowoltaiki pomoże ustalić eco-team.pl już przy ocenianiu indywidualnej oferty. Poniżej natomiast przedstawimy, jak mniej więcej kształtują się obecnie ceny zamontowania fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego.

Jaki jest koszt fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego

Panele fotowoltaiczne to inwestycja, a jej koszt zależy w dużej mierze od powierzchni paneli, ich mocy, a także sposobu wykonania instalacji. Oprócz ceny samych paneli należy doliczyć więc koszt montażu, który wykonuje specjalistyczna ekipa. Kwota różni się także w zależności od potrzeb mieszkańców danego domu, a także kwoty dofinansowania.

Szacuje się, że średnie koszty fotowoltaiki to przedział około 15000 do 25000 złotych. Warto tutaj zaznaczyć, że instalacja fotowoltaiczna o mocy 4kW daje średnio prąd o wartości 2200 złotych rocznie. Natomiast cena zamontowania tego rodzaju panelu to około 30 tysięcy złotych. Jednak zdarza się, że inwestycja będzie tańsza – 1kW fotowoltaiki to od 4000 do 6000 złotych, a jej dokładna cena zależy w dużej mierze od wielkości samej instalacji. Podsumowując, dużo korzystniej będzie w perspektywie długoterminowej położyć więcej paneli, lub fotowoltaikę o większej powierzchni – wtedy instalacja będzie tańsza, a ilość produkowanego prądu, większa.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Wiele osób nie decyduje się na zainstalowanie fotowoltaiki, ponieważ koszty, które trzeba ponieść na początku, są całkiem spore. Jednak wraz z rozwojem alternatywnych źródeł energii i rosnącą świadomością ekologiczną, pojawiło się coraz więcej programów i dotacji rządowych oraz unijnych. Warto być na bieżąco z proponowanymi przez samorządy programami – dotacje są spore i niejednokrotnie mogą pokryć nawet 90 procent inwestycji.

W przypadku samodzielnego zamontowania instalacji, zwrot inwestycji następuje średnio po 7- 10 latach (w zależności od zużycia prądu). Później możemy już do woli korzystać z darmowej energii elektrycznej. Na ten moment, nadwyżki energii można, jak już zostało wspomniane, sprzedawać do elektrowni i czerpać z fotowoltaiki dodatkowe dochody. Warto bliżej zapoznać się z tym tematem – fotowoltaika to na pewno przyszłość energetyczna we współczesnym świecie.

Dodaj komentarz