Wszystko co musisz wiedzieć o konserwacji układów klimatyzacji

Wszystko co musisz wiedzieć o konserwacji układów klimatyzacji

Większość istotnych czynności związanych z przeglądem klimatyzacji wymaga użycia odpowiedniego specjalistycznego sprzętu. Niezbędna jest również fachowa wiedza i doświadczenie osoby wykonującej przegląd. Wizyta w serwisie klimatyzacji jest wobec tego konieczna.

W trakcie przeglądu klimatyzacji serwisant wykona wszystkie potrzebne czynności, także te które kierowca mógłby wykonać samodzielnie. Dzięki temu po zakończeniu okresowego przeglądu kierowca może być spokojny o stan układu i jego rola ograniczy się wyłącznie do właściwej eksploatacji.

Czynnik chłodniczy

Aby klimatyzacja działała prawidłowo w układzie musi krążyć odpowiednia ilość czynnika chłodniczego. Nawet w szczelnym układzie klimatyzacji każdego roku ubywa około10-15% czynnika. Wraz z ubytkiem czynnika chłodniczego zmniejsza się wydajność klimatyzacji.

Uzyskanie odpowiedniej temperatury wiąże się w tej sytuacji z przeciążaniem układu i zwiększonym zużyciem paliwa. Należy pamiętać, że układ klimatyzacji będzie pracował nawet przy dużym ubytku czynnika. Wydajność chłodzenia będzie sukcesywnie malała, aż do zatarcia się sprężarki.

Gdy klimatyzacja przestanie działać, koszt jej ponownego uruchomienia sięgnie kilku tysięcy złotych. W trakcie okresowego przeglądu czynnik zostanie oczyszczony i uzupełniony. Sprawdzona zostanie również zawartość wilgoci w czynniku chłodniczym.

Jeśli wilgotność czynnika będzie nadmierna układ zostanie osuszony a filtr odwadniający wymieniony.

Olej sprężarkowy

Olej sprężarkowy zapewnia niezawodną pracę sprężarki. Bez odpowiedniej ilości oleju sprężarka szybo ulega zatarciu. Jedynym ratunkiem w takiej sytuacji jest wymiana sprężarki. Sprawdzenie i uzupełnienie poziomu oleju jest kolejną niezbędną czynnością wykonywaną w trakcie przeglądu.

Szczelność układu

Czynnik chłodniczy musi krążyć w całkowicie szczelnym układzie. Przyczyną nieszczelności nie zawsze musi być uszkodzenie mechaniczne przewodów. Drobne nieszczelności mogą pojawić się na przyłączach albo uszczelkach.

Nieszczelność układu jest zjawiskiem bardzo groźnym dla stanu układu klimatyzacji. Coraz mniejsza ilość czynnika i oleju utrudnia pracę, nadmiernie eksploatuje sprężarkę i prowadzi do jej zatarcia.

Wilgoć dostająca się do nieszczelnego układu powoduje szybką korozję zwłaszcza elementów aluminiowych. Nadmierna ilość wody krążącej wraz czynnikiem powoduje zalodzenie zaworu rozprężnego. Klimatyzacja przestaje działać.

Zanim to się stanie dochodzi do uszkodzenia skraplacza i sprężarki. Sprawdzanie szczelności układu jest wobec tego kolejnym niezbędnym i niezwykle istotnym elementem przeglądu.

Filtr odwadniacz

Filtr osuszający służy do oczyszczania i odwadniania czynnika chłodniczego. Jak wiadomo wilgoć wewnątrz układu klimatyzacji bardzo szkodzi wszystkim elementom układu. Wymiana filtra powinna się odbywać co 2-3 lata. Jest to średni okres użytkowania.

Obecnie zaleca się wymianę filtra co dwa lata, by uniknąć zagrożenia związanego z ewentualnym uszkodzeniem układu. Podczas corocznego przeglądu serwisant zadba o wymianę filtra, jeśli zachodzi taka konieczność.

Filtr kabinowy (przeciwpyłowy)

Filtr kabinowy umieszczony w specjalnej komorze filtra w okolicach podszybia służy do oczyszczania powietrza z kurzu, dymu, pyłków kwiatowych, zarodników grzybów, cząstek asfaltu, drobin gumy oraz wszystkich innych zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu.

Filtry węglowe dodatkowo oczyszczają powietrze również z gazów spalinowych, których stężenie w kabinie samochodu byłoby bez filtra kilkakrotnie większe niż na zewątrz .

O skuteczności działania filtra decyduje rodzaj materiału z którego jest wykonany. Filtry z mikrofazy nie wchłaniają wilgoci. To bardzo ważne. Zawilgocony filtr źle wchłania zanieczyszczenia i szybko się zapycha. Filtry zrobione z włókniny wysokiej jakości, których kolejne warstwy mają coraz większą gęstość zapewniają odpowiednie pochłanianie pyłów .

Dobrej jakości filtr zatrzymuje niemal 100% pyłków i kurzu, 95% zarodników i bakterii oraz 80% sadzy. Wysoka wydajność filtra jest bardzo ważna, zważywszy na to że z każdym dniem filtr przyjmuje kolejne zanieczyszczenia, a więc jego wydajność spada.

Nie ma możliwości skutecznego wyczyszczenia filtra. Należy go wymieniać na nowy przynajmniej raz w roku lub po przejechaniu 15 000 kilometrów i bez względu na wiek jeśli zaczynamy obserwować parowanie szyb, zmniejszoną ilość powietrza tłoczonego przez dmuchawę lub nieprzyjemny zapach stęchlizny.

Wymianą filtra na nowy zajmą się mechanicy w serwisie podczas corocznej diagnostyki i odgrzybiania układu klimatyzacji.

Drobne, ale niezwykle istotne czynności związane z przeglądem klimatyzacji

W tracie przeglądu serwisant zadba również o cały szereg kolejnych czynności sprawdzających sprawność układu. Wśród nich będzie kontrola wentylatora chłodzącego skraplacz, kontrola i ewentualne czyszczenie skraplacza (uwaga! nie warto samodzielnie czyścić skraplacza.

Lamele skraplacza są bardzo delikatne i łatwo ulegają uszkodzeniu) , sprawdzenie drożności przewodu odprowadzającego skropliny z parownika.

Koszty okresowego przeglądu klimatyzacji

Planując przegląd układu klimatyzacji trzeba się liczyć z kosztem minimalnym, czyli kosztem rutynowego przeglądu sprawności, kosztem odgrzybiania układu klimatyzacji i wymiany filtra kabinowego. W ramach tych usług zostaną wykonane czynności związane z utrzymaniem

Dodaj komentarz