Efektywne meblowanie małego pokoju

Efektywne meblowanie małego pokoju

Efektywne meblowanie małego pokoju

Aranżacja przestrzeni mieszkalnej to m.in. wybór odpowiednich mebli. Tym większe będzie to wyzwanie, jeżeli chodzi o mały pokój. Można jednak wykorzystać różne triki aranżacyjne. Przyda się także trochę kreatywności. Wybierając meble kompaktowe, nie zagracimy wnętrza, a uczynimy je funkcjonalnym.

Mała przestrzeń ma swoje ograniczenia

Przede wszystkim, urządzając nieduży pokój, trzeba się wystrzegać podstawowych błędów. A do nich należeć będzie kupowanie zbyt dużych mebli i w zbyt dużej ilości. Pamiętajmy, że podstawową zasadą, która przyświeca wszystkim architektom wnętrz, jest ta, która mówi, że “im mniej tym lepiej”. Trzeba absolutnie zrezygnować z zagracania pokoju niepotrzebnymi meblami. Błędne będzie także kupowanie większych foteli, które lepiej będą się nadawały do dużych salonów albo do studio.

Jaki rodzaj mebli wybrać do małych pokoi?

Jeżeli chcemy urządzić nieduży pokój, to przede wszystkim, jak wspomnieliśmy, trzeba się skoncentrować na wielofunkcyjnych kompaktowych meblach. W sprzedaży dostępne są bardzo praktyczne:

  • pufy ze schowkiem
  • lampostoliki
  • rozkładane sofy

Szczególnie przydatne są wyliczone powyżej sofy. Dzięki temu, że można je rozkładać, oferują podwójną funkcję. Mogą służyć jako kanapa, ale także jako łóżko.

Poza tym najlepiej zrezygnować z masywnych stojących szafek. Nie należy także kupować szerokiej komody. Tego typu meble będą po prostu zagracać przestrzeń. W efekcie wytworzy się klaustrofobiczna atmosfera, a taka nie będzie nigdy wpływać na dobre samopoczucie mieszkańca. O wiele lepiej sprawdzają się smukłe meble i półki. Dobrym wyborem będzie także nieduży narożnik, a najlepiej, jeżeli będzie rozkładany.

Meble wielofunkcyjne bezkonkurencyjne

W przypadku niedużych pomieszczeń najbardziej cenione są obecnie właśnie meble wielofunkcyjne. Rekordy popularności biją wspomniane rozkładane sofy, ale także składane stoły. Wielofunkcyjne kanapy można na przykład dowolnie modyfikować w fotele, a nawet pufy. Projektanci i sklepy stale dostarczają na rynek coraz to wymyślniejsze produkty, które są coraz użyteczniejsze.

Mały pokój, który staje się sypialnią

Nieduży pokój dzięki zakupowi odpowiedniego łóżka, będzie także pełnić funkcję sypialni. Szczególnie w pokojach dziecięcych i młodzieżowych, idealnie będą się sprawdzały łóżka piętrowe. To spora oszczędność przestrzeni, tym bardziej że są modele, które pod górną częścią stanowiącą posłanie, mają bardzo wygodne biurko razem z półkami.

Półki w małym pokoju

Sprawdzonym rozwiązaniem w przypadku osób, które mają dużo książek i segregatorów, jest wykorzystywanie półek wiszących lub zabudowanych pod wymiar. Półki naścienne to oszczędność przestrzeni, ale także ciekawa ozdoba przy wyborze odpowiedniego materiału i koloru.

A jeżeli koniecznie potrzebne są dodatkowe skrytki, to dobrą opcją będzie skrzynia albo kosz, który ma płaskie wieko. Wtedy mogą także pełnić funkcję stolika.

Dodaj komentarz