W jaki sposób urządzić kuchnię w klimacie Prowansji?

W jaki sposób urządzić kuchnię w klimacie Prowansji?

Kuchnia w stylu prowansalskim cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Nie ma się temu co dziwić, bo prezentuje się ona niesamowicie atrakcyjnie pod względem wizualnym. Tak ważne pomieszczenie jak kuchnia nie może być jednak tylko ładne. Powinno ono również być funkcjonalne. Z tego też względu, nie wolno pominąć aspektu użyteczności podczas urządzania kuchni. W sklepach z meblami znajdziemy bardzo wiele interesujących mebli oraz dodatków, które będą odpowiednie. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że możemy skorzystać także z usług stolarza, który wykona dla nas meble na indywidualne zamówienie. Warto mieć także świadomość tego, jak ważne są dodatki i akcesoria. One również mogą stworzyć niepowtarzalny klimat Prowansji w kuchni. Poza tym, ich zakup nie wiąże się zazwyczaj ze zbyt dużymi kosztami. Trzeba jednak postarać się o to, aby nie popaść w przesadę. W przeciwnym bowiem razie możemy uzyskać efekt odwrotny od pierwotnie zamierzonego. Jeżeli trudno nam samodzielnie urządzić kuchnię w stylu Prowansji, zdecydujmy się na skorzystanie z usług dekoratora wnętrz.

Drewniane meble będą odpowiednie

Do kuchni urządzonej w stylu prowansalskim doskonale pasować będą meble wykonane z drewna. Kuchnia prowansalska musi być bowiem naturalna. Dobrze byłoby, gdyby podłoga także była wykonana z drewna. Warto zaznaczyć, że bardzo ważny jest dobór odpowiedniego koloru szafek oraz blatów kuchennych. Meble w kuchni urządzonej w stylu prowansalskim nie mogą być ciemne. W przeciwnym razie utracą cały swój urok. Doskonale byłoby więc zdecydować się na meble w kolorze białym. To najbardziej klasyczne rozwiązanie. Coraz więcej osób stawia jednak na meble o barwie jasnego beżu czy błękitu. Niektórym może marzyć się lawendowa bądź różowa kuchnia. Kolory muszą być jednak jasne. Zbyt wyraziste barwy zaburzą estetykę wnętrza. Istotny jest także dobór odpowiedniego rodzaju mebli. Bez wątpienia przydadzą nam się liczne szafki, zarówno te stojące, jak i wiszące. Uwagę warto zwrócić także na stół oraz krzesła. Krzeseł powinno być co najmniej tyle, ilu domowników. Niesamowicie istotne jest także to, aby lodówka komponowała się z całością. Na szczęście, w sklepach znajdziemy sporo lodówek w stylu prowansalskim. Dobrze byłoby, gdyby lodówka miała kolor zbliżony do mebli bądź najlepiej taki sam. Zdecydowanej większości ludzi zależy na tym, aby meble były dostępne w atrakcyjnych cenach. Należałoby więc postarać się o przejrzenie kilku lub nawet kilkunastu różnych ofert. Wówczas bez wątpienia uda nam się znaleźć ofertę atrakcyjną pod względem cenowym, jak i jakościowym. Jeżeli zamawiamy meble u stolarza, musimy przygotować się na większe koszty. Dlatego też, warto byłoby przejrzeć oferty kilku lub nawet kilkunastu różnych stolarzy.

Na jaką zastawę się zdecydować?

Nie od dziś wiadomo, że w kuchni powinna znajdować się również odpowiednia zastawa. Na jaką zastawę należy się jednak zdecydować, jeśli zależy nam na tym, aby pasowała ona do kuchni w stylu prowansalskim? Na szczęście, interesujących możliwości jest całkiem mnóstwo. Raczej warto stawiać na miski, talerze i sztućce o klasycznych kształtach. Unikajmy więc misek o oryginalnych, fantazyjnych kształtach, wzorach czy kolorach. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zastawa utrzymana w delikatnej kolorystyce. Można postawić na zastawę, która będzie kontrastować z kolorem mebli. Jeżeli więc nasze meble mają odcień bieli, postawmy na zastawę o barwie pastelowego różu. Jeśli jednak nasze meble mają kolor jasnego błękitu, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zastawa w kolorze bieli czy cytrynowej żółci. Warto byłoby pomyśleć także o zakupieniu serwisu kawowego.

Jakie dodatki wybrać?

Kuchnia prowansalska, aby miała szansę prezentować się atrakcyjnie, musi być właściwie urządzona. Kluczem do sukcesu są więc nie tylko meble, ale również właściwe dodatki. Niesamowicie istotne jest to, aby dodatki pasowały do mebli oraz rzecz jasna nawiązywały w jakiś sposób do stylu prowansalskiego. Na pewno dobrze byłoby pomyśleć o zakupieniu dobrego jakościowo obrusa, którym przykryjemy stół. Doskonale sprawdzić się mogą obrusy lniane w pastelowych kolorach. Mogą być zdobione haftami, które prezentują się bardzo efektownie. Niektórym zależy także na tym, aby w kuchni znajdował się zegar. Jeżeli zależy nam na takim praktycznym dodatku, warto jak najstaranniej go wybrać. Możemy zdecydować się zarówno na zakupienie zegara wolnostojącego oraz zegara do powieszenia na ścianie. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim swoje własne preferencje. Wśród dodatków godnych uwagi wyróżnić należy także kwiaty. W szczególności warto zdecydować się na te świeże. Świeże kwiaty cięte są szczególnie łatwe do zdobycia w lecie. W szczególnie dobrej sytuacji znajdują się mieszkańcy wsi. Można bowiem udać się na pobliską łąkę i nazrywać polnych kwiatów. Dzięki nim uda nam się stworzyć przepiękny bukiet. Z Prowansją kojarzy się również lawenda. Bukiety lub wieńce lawendowe doskonale będą więc prezentowały się w kuchni. Co ważne, zasuszona lawenda prezentuje się dobrze o każdej porze roku. Ponadto, jej kojący zapach z pewnością nas uspokoi. Wieńce i bukiety z lawendy co jakiś czas wymagają jednak wymiany na nowe i należy mieć tego świadomość. Suszone płatki prędzej czy później zaczną się bowiem kruszyć i opadać. Ponadto, lawendowe dekoracje nie będą już pachnieć tak intensywnie po kilku latach. Bez względu na to, na jaki bukiet się decydujemy, pamiętajmy o tym, aby umieścić go w odpowiednim wazonie. Do klimatu Prowansji idealnie będą pasowały wazony ze szkła, a także z porcelany. Raczej sięgajmy po te o tradycyjnych kształtach. Wazony o nowoczesnych kształtach raczej nie sprawdzą się dobrze w kuchni prowansalskiej.

Czy warto skorzystać z usług dekoratora wnętrz?

Wiele osób nie radzi sobie z samodzielnym projektowaniem wystroju wnętrz. Nie ma się temu co dziwić, bo nie każdy zna się na architekturze. Na szczęście, na rynku działa wielu fachowców oferujących profesjonalne usługi dekoratorskie. Najwięcej specjalistów działa w dużych oraz prężnie rozwijających się miastach. To tam warto więc rozpocząć swoje poszukiwania. W czym jednak pomoże nam dekorator? Profesjonalny dekorator wnętrz posiada wiedzę i doświadczenie, dzięki którym jest w stanie zaprojektować dla nas niepowtarzalną kuchnię. To my jednak decydujemy o tym, jak kuchnia ma wyglądać. Zadaniem dekoratora jest jedynie pomoc w uporządkowaniu naszej wizji. Warto nadmienić, że profesjonalni dekoratorzy wnętrz przedstawiają swoim klientom kilka różnych projektów. Będą oni mogli wybrać najlepszy z nich. Po wyborze konkretnego projektu, nie pozostaje nam nic innego jak wdrożyć go w życie. To również może nastręczać pewnych trudności, ale z pomocą dekoratora na pewno sobie poradzimy. Oczywiście podczas urządzania kuchni w stylu prowansalskim mogą pojawić się pewne trudności. Niemniej jednak, jeżeli znajdziemy dobrego dekoratora wnętrz, wszystko powinno przebiec bez większych komplikacji.

Jak wybrać profesjonalnego dekoratora wnętrz?

Wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób wybrać profesjonalnego dekoratora wnętrz. Na szczęście, nie jest to zadanie tak trudne, jak mogłoby się na pozór wydawać. Jak już bowiem wspomniano wyżej, w dużych miastach działa naprawdę bardzo wielu dekoratorów wnętrz. Będziemy więc mogli w każdej chwili skorzystać z ich usług. Dobrze byłoby na początek przejrzeć strony internetowe poszczególnych dekoratorów wnętrz. Znajdziemy tam wszelkie informacje dotyczące tego, jak działa dany dekorator. Dla zdecydowanej większości osób istotny jest również cennik danego dekoratora. Jeżeli zależy nam na tym, aby cena była korzystna, powinniśmy przejrzeć kilka albo nawet kilkanaście różnych ofert. Dzięki takiemu rozwiązaniu, bez wątpienia uda nam się znaleźć ofertę atrakcyjną pod względem cenowym, jak i jakościowym. Należy jednak liczyć się z tym, że skorzystanie z usług dekoratora wnętrz to dodatkowy koszt podczas urządzania kuchni. Zastanówmy się więc nad tym, czy dysponujemy wystarczającą ilością środków pieniężnych. Jeżeli nie, postawmy na własne siły. W Internecie znajdziemy mnóstwo poradników na temat tego, jak urządzić kuchnię w stylu prowansalskim. Niektóre z nich mają formę wideo. Warto także zaufać własnej intuicji. Bardzo często, najlepsze rozwiązania to te najprostsze. Jeżeli dopiero gromadzimy fundusze, kuchnię urządzajmy powoli. Zacznijmy od zakupu najważniejszych elementów jej wyposażenia. Należy do nich bez wątpienia lodówka, ale również szafki, zarówno wiszące, jak i stojące. Stół również jest istotny, zwłaszcza jeżeli kuchnia ma pełnić również funkcję jadalni. Trzeba zaś przyznać, że dzieje się tak w naprawdę wielu domach. Niezbędne nam dekoracje będziemy mogli zakupić w późniejszym czasie. Część dekoracji, takich jak na przykład lawendowy wieniec na ścianę, możemy przygotować samodzielnie. Będzie to rozwiązanie bardzo korzystne pod względem finansowym. Nie każdy jednak posiada zdolności artystyczne. Jeżeli takich nie posiadamy, warto rozejrzeć się za interesującymi dodatkami na pchlim targu. Różnego rodzaju targi staroci znajdziemy w dużych miastach. Są tam one organizowane cyklicznie. Należałoby zdawać sobie sprawę z tego, że na takich targach możemy znaleźć naprawdę niebanalne dodatki w bardzo atrakcyjnych cenach. Dobrze byłoby jednak mieć na uwadze dokładne przejrzenie różnych przedmiotów. Pochopne zakupy mogą bowiem wiązać się ze sporym rozczarowaniem.

Nie zapomnij o porządkach!

Aby kuchnia urządzona w stylu prowansalskim miała szansę prezentować się dobrze, musimy dbać o czystość w niej. Koniecznie trzeba więc pamiętać o regularnym robieniu porządków. Należy myć podłogę przynajmniej raz na parę dni. Warto byłoby również pamiętać o odkurzaniu. Kurz oraz różnego rodzaju zabrudzenia bardzo szybko odkładają się na pastelowych meblach w stylu prowansalskim. Doskonale byłoby zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest również regularne wietrzenie kuchni. Niestety, w kuchni mogą być wyczuwalne naprawdę różne zapachy. Warto także regularnie sprzątać w szafkach z żywnością oraz w lodówce. Sprawdzajmy czy w produktach spożywczych nie zalęgły się różnego rodzaju nieproszeni goście.

Dodaj komentarz