Czyszczenie pralki aby ubrania pięknie pachniały

Czyszczenie pralki aby ubrania pięknie pachniały

Bez prania domowego nie jesteśmy w stanie się obejść. Pierzemy różne rzeczy, dobieramy programy prania, ustawiamy temperaturę, sypiemy proszek, wlewamy płyn do płukania i wszystko powinno być w porządku, ale co zrobić jeśli pranie mimo wszystko brzydko pachnie? Mamy dla Was spis porad, które pomogą Wam wyczyścić pralkę i zadbać o to aby pranie było świeże i pachnące.

Co sprawia, że ubrania po praniu pachną stęchlizną?

Zabrudzony bęben.
Zabrudzony filtr.
Zabrudzony dozownik na proszek i płyn.

Lubimy świeże i pachnące ubrania, dlatego pralnia w polskim domu jest niezbędna. Pierzemy często i dużo, oprócz domowego prania co jakiś czas wspomagamy się usługami profesjonalnych pralni, takich jak nasza :), aby pozbyć się bakterii i roztoczy i wyprać te najważniejsze dla nas ubrania (koszule, czy sukienki). Jednak niektórzy wciąż zapominają o jednym niezwykle istotnym elemencie wpływającym na higienę prania – o czystości domowej pralki. Pralka to wbrew pozorom doskonałe siedlisko kurzu, brudu i bakterii, dlatego warto zadbać o jej odpowiednią „higienę”.

Jak czyścić bęben

Często brzydki zapach wynika z nagromadzenia pleśni w bębnie oraz rozwoju bakterii. Aby czyszczenie było efektywne powtarzaj zabieg raz na kilka miesięcy:

Usuń osad z gumy otaczającej wejście bębna, wykorzystaj np. szczoteczkę do zębów, czy np. patyczek do czyszczenia uszu.
Jeśli chcesz wyczyścić bęben pralki zastosuj ocet! Wlej szklankę octu do bębna, ustaw najwyższą temperaturę i włącz program pustego prania. Ocet jest skuteczny, ale oczywiście zostawia ostry nieprzyjemny zapach, aby się go pozbyć ustaw program na płukanie. Aby zachować 100% czystość powtarzaj czynność raz na kilka miesięcy.

2. Jak wyczyścić filtr

Zadaniem filtra jest wyłapanie kurzu, puchu, włosów i innych elementów z prania. Jeśli filtr jest zbyt brudny nie wyłapie całego brudu, a ostatecznie zablokuje się. Aby uniknąć zablokowania filtra wymieniaj go i czyść raz na kilka tygodni. Filtr najczęściej znajduje się z przodu pralki i jest przysłonięty niewielką klapą. Po odkręceniu przesłony filtra usuń wszelkie zanieczyszczenia i umyj filtr. Po wyczyszczeniu i wyschnięciu umieść filtr z powrotem w pralce.

3. Czyszczenie dozownika

Resztki mydła, zalegający osad – to podstawowe zabrudzenia dozownika które wypływają na niższą jakość i brzydki zapach prania. Myj dozownik raz na 2 miesiące używając mokrej ściereczki. Zadbaj o to, aby usunąć resztki detergentów i pleśń. Możesz także wymyć dozownik w zmywarce.

Dodaj komentarz