Moda na minimalizm w ogrodzie

Moda na minimalizm w ogrodzie

Aranżacja ogrodu w stylu minimalistycznym nie musi być trudna, ani pracochłonna. Decydując się na stworzenie takiej przestrzeni, warto pamiętać, że nie może być ona przeładowana meblami ogrodowymi czy nieuporządkowaną roślinnością. Jest natomiast idealnym pomysłem dla każdego zwolennika prostoty, ładu i funkcjonalności.
<h2>Mniej nie znaczy gorzej</h2>
Nowoczesny ogród minimalistyczny jest przeciwieństwem ogrodu rustykalnego, który sprawia wrażenie bardzo swobodnego, wręcz chaotycznego. Minimalizm to królestwo prostoty, symetrii oraz geometrycznych kształtów. Jest zadbany i elegancki. Nie ma w nim miejsca na dużo ozdób i zbędnych dodatków, jak, na przykład, krasnale ogrodowe czy plastikowe żaby.
Oszczędność formy ogrodu minimalistycznego wymaga odpowiedniego doboru roślin. Warto skupić się tylko na kilku gatunkach sadzonych w jednorodnej grupie. Nie sprawdzą się tu wielokolorowe rabaty kwiatowe. Dobrze wyglądają solitery, czyli pojedyncze drzewa, nadające ogrodowi wyrazisty akcent. Można wybrać zimozielone okazy i nadać im kształt bryły geometrycznej. Umiar wprowadzonej zieleni ma zwrócić uwagę na budynek. To on pełni główną rolę w przestrzeni. Wprowadzone do ogrodu kształty powinny też być stosowane konsekwentnie i współgrać z domem. Jeśli, przykładowo, posiada on półokrągłe okna i drzwi, w ogrodzie również powinny pojawić się okrągłe elementy.
Nowoczesny ogród minimalistyczny wspiera i dopełnia architekturę budynku. Używa się więc w nim materiałów pasujących do elewacji. Ogród wraz z domem stanowi wspólny projekt. Całość sprawa wrażenie spokojnego, pełnego harmonii miejsca, gdzie łatwo się zrelaksować.
<h3>Rośliny, które można wyeksponować</h3>
• drzewa i krzewy iglaste, zwłaszcza świerk, cis, jałowiec, tuja
• zimozielone krzewy liściaste, na przykład bukszpan
• trawy ozdobne
W nowoczesnym ogrodzie minimalistycznym nie może też zabraknąć odpowiedniego oświetlenia. Nadają się do tego zwłaszcza lampy punktowe skierowane na solitera lub konkretną część ogrodu. Minimalizm dotyczy także mebli ogrodowych, które powinny być utrzymane w neutralnej kolorystyce, i zabudowy ogrodowej, takiej jak altana czy pergola.
Poszczególne strefy łączą proste ścieżki. Odpowiedni materiał do ich wykonania to eleganckie płyty betonowe czy drobne kamienie wysypane między krawężnikami. Ścieżki podkreślają też niezwykle ważną część ogrodu, jaką jest zadbany trawnik.
<h4>Zalety nowoczesnego ogrodu minimalistycznego</h4>
• jest idealny dla zapracowanych osób, które nie mogą poświęcić zbyt dużo czasu na pielęgnację roślinności
• oszczędność czasu i pieniędzy, ponieważ nie trzeba wielu roślin, żeby ogród dobrze się prezentował
• uporządkowana przestrzeń wydaje się większa i sprzyja odpoczynkowi

Dodaj komentarz