Wysokość blatu w kuchni – rzecz, której nie warto lekceważyć

Wysokość blatu w kuchni – rzecz, której nie warto lekceważyć

Blat jest jednym z najważniejszych elementów kuchni, choć niewiele osób podchodzi do sprawy bardzo szczegółowo pod względem jego wyboru. Najważniejsze dla wielu większości są sprzety, takie jak kuchenka czy lodówka oraz aspekty wizualne, np. szafki. Blat pełni w kuchni bardzo ważną funkcję, to na nim odbywa się większość przygotowań posiłków. Warto więc bardziej pochylić się nad jego wyborem, co nie zawsze jest łatwą kwestią, szczególnie jeśli chodzi o jego wysokość.

Wybór blatu – dlaczego to takie ważne?

O tym jak ważny jest blat kuchenny może zobrazować jedno ćwiczenie – należy sobie wyobrazić kuchnię bez tego elementu. Wnioski nasuwają się same – bez blatu nie jest możliwa przygotowanie posiłku, czy umiejscowanie niektórych sprzętów. Przed zakupem tego elementu trzeba pobrać szczegółowe wymiary, ponieważ szczególnie w mieszkaniach w blokach, każdy centymetr możę być na wagę złota. Obserwuje się teraz bardzo małe powierzchnie mieszkań, gdzie właściciel chce wepchnąć jak najwięcej rzeczy. Kuchnia to nieodosobniony przypadek, tutaj także ważny jest każdy wymiar. Trzeba pamiętać, że wielkość nie jest jedynym ważnym aspektem. Równie ważna jest także wysokośc blatu. Warto uniknąć zakupu zbyt wysokiego lub zbyt niskiego elementu, co kompletnie pozbędzie przejemności z gotowania przez brak komfortu. W przypadku zbyt wysokiego blatu najbardziej ucierpią zbyt wysoko trzymane ręce, w tej drugiej sytuacji natomiast najbardziej odczuje to kręgosłup oraz szyja. Z niekomfortową pozycją idzie w parze też niedokładność w przygotowywaniu posiłków. Przy skomplikowanych daniach może mieć to naprawdę spory wpływ, a różnica w przyrządzanych potrawach będzie znaczna.

Wysokość blatu w kuchni – jak dobrać?

Osób, które przywiązują uwagę do wysokości blatu kuchennego jest bardzo mało. Wiele z nich jest przekonanych, że wystarczy im standardowa wysokość, która jest w większości tego typu elementów. Trzeba wiedzieć, że taki standardowy rozmiar blatu jest przeznaczony dla osób o uśrednionym wzroście, co może sprawiać problemy osobom wysokim oraz niższym. Umowną wysokością jest 85 cm. Osoby niższe niż średnia mogą mieć problem z podstawowymi czynnościami jak np. zajrzenie do garnka, zaś osoby za wysokie będą najczęściej zgarbione, co wpłynie na ich kręgosłup. Wysokość 85 cm będzie zatem przeznaczona dla osób o wzroście 160-165 cm. Znacznie lepiej będzie się pracowało osobom mierzącym ponad 170 cm na blacie o wysokości 91-94 cm. Unikną wtedy zgarbiania się, a w konsekwencji schorzeń z plecami. Najlepszym sposobem na odpowiedni dobór wysokości blatu kuchennego będzie zgięcie rąk w łokciach i odmierzenie 10-15 cm poniżej ugiętych rąk, co pozwoli dobrze obliczyć odpowiedni rozmiar do wzrostu. Nie warto lekceważyć tego mankamentu, ponieważ nieodpowiednie dobranie rozmiarów blatu może mieć w przyszłości przykre konsekwencje zdrowotne. Warto odmierzyć go samemu lub zapytać o radę specjalistę, który pomoże wybrać najbardziej pasujący element do wzrostu, by później nie żałować, że nie sprawdziło się dokładnie każdego szczegółu.

Dodaj komentarz