Który grzejnik elektryczny pobiera najmniej prądu?

Który grzejnik elektryczny pobiera najmniej prądu?

grzejnik elektryczny

Grzejniki elektryczne powszechnie znane są jako bardzo energochłonne urządzenia grzewcze. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że nie każdy grzejnik elektryczny działa w ten sam sposób i różnice w poborze energii między dwoma modelami mogą być naprawdę znaczne. Istotna jest także marka grzejnika oraz to, czy będziemy go stosować zgodnie z przeznaczeniem. Wobec tego który z grzejników elektrycznych jest najbardziej energooszczędny?

Jakie są typy grzejników elektrycznych?

Rodzajów grzejników jest wiele, a najpopularniejsze z nich to grzejniki konwektorowe, ceramiczne i olejowe. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie zdecydowanie warto rozważyć wady i zalety każdej z tych opcji, ponieważ znacząco się one różnią.

Ogrzewanie grzejnikami konwektorowymi

Grzejniki konwektorowe działają na zasadzie konwekcji, jak sugeruje już sama nazwa. W praktyce chodzi o to, że zimne powietrze jest zasysane do środka grzejnika i tam za pomocą grzałki ogrzewane, po czym wypuszczane z powrotem. Rozwiązanie to sprzyja szybkiemu, wygodnemu ogrzewaniu. Różnicę w temperaturze odczujemy niemal błyskawicznie po włączeniu grzejnika, bardzo łatwe jest też na ogół przenoszenie go z jednego pomieszczenia do drugiego. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w momencie wyłączenia grzejnika proces ustaje, a więc dość szybko robi się na powrót chłodno. Jest to o tyle problematyczne, że długotrwałe działanie grzejnika konwektorowego jest bardzo energochłonne. Nadaje się więc on raczej do błyskawicznego ogrzewania od czasu do czasu

Grzejniki olejowe

Grzejniki olejowe są całkowitym przeciwieństwem konwektorowych. Nagrzewają się znacznie dłużej, ponieważ ogrzany musi być znajdujący się w nich olej, ale z kolei później po ich wyłączeniu mogą wytracać ciepło powoli nawet przez kilka godzin. Najmniej kosztowne są wtedy, kiedy włączamy je tylko na długotrwałe ogrzewanie (co najmniej kilka godzin). Jest tak dlatego, że największe zużycie prądu przez grzejniki olejowe odnotowuje się zaraz po ich włączeniu, a więc ciągłe włączanie i wyłączanie będzie bardzo kosztowne.

Trzecia opcja – grzejniki ceramiczne

Bardzo ciekawą alternatywą dla grzejników olejowych i konwektorowych są grzejniki ceramiczne. Urządzenia te jednocześnie stosunkowo szybko się nagrzewają i długo stygną, tak więc pod tym względem mają najlepsze cechy wcześniej wspomnianych rodzajów grzejników. Natomiast mniej przyjemnie jest w odniesieniu do energochłonności. Nie ważne, czy używać ich będziemy na okresy krótkie czy długie – zawsze będzie to dość kosztowny sposób ogrzewania.

Nie da się wyraźnie wskazać najmniej energochłonnego grzejnika, ponieważ zależy to w dużej mierze od tego, w jaki sposób będziemy go wykorzystywać. Grzejniki elektryczne konwektorowe będą najbardziej opłacalne przy krótkich okresach nagrzewania, zaś olejowe – przy długich.

Dodaj komentarz