Krzewy ozdobne wieloletnie

Krzewy ozdobne wieloletnie

Decydując się na założenie ogrodu, warto postawić nie tylko na kwiaty, ale również krzewy. Szczególnie te wieloletnie to naprawdę dobry wybór. Wystarczy odpowiednio je dobrać, a następnie właściwie o nie dbać, aby cieszyć się oczy ich urodą przez wiele lat. Wybór krzewów wieloletnich jest obecnie tak duży, że każdy z łatwością znajdzie te idealnie pasujące zarówno do warunków panujących w ogrodzie, jak i własnych preferencji. Zobaczmy, jakie krzewy ozdobne wieloletnie warto wybrać.

Co brać pod uwagę, wybierając krzewy do ogrodu?

Chcąc wybrać krzewy ozdobne wieloletnie do swojego ogrodu, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę:

 • rodzaj gleby;
 • nasłonecznienie;
 • charakter ukształtowania terenu.

Ważnym czynnikiem jest również to, czy miejsca, w których planujemy nasadzenia są osłonięte od wiatry. Uwzględnienie tych czynników pozwoli na wybór krzewów, które w danym ogrodzie będą miały zapewnione możliwie jak najlepsze warunki do rozwoju.

Jakie krzewy sprawdzą się w zacienionym ogrodzie?

Jeśli ogród jest zacieniony, z powodzeniem można postawić na takie krzewy, jak:

 • cis pospolity;
 • mahonia pospolita;
 • bez czarny.

Dobrze sprawdzi się również ostrokrzew Meseevy.

Jakie krzewy ozdobne na słoneczne stanowiska?

Jeśli stanowisko, na którym mają znaleźć się krzewy jest słoneczne, można z powodzeniem postawić na:

 • forsycję;
 • pigwowiec okazały;
 • jaśminowiec wonny;
 • lilak pospolity;
 • hibiskus syryjski.

To krzewy, które zachwycają pięknymi kwiatami. Jaśminowiec i lilak to bardzo dobry wybór dla wszystkich, którym zależy nie tylko na efekcie dekoracyjnym, ale również pięknym zapachu. Warto sadzić je pod oknami – wówczas we wnętrzu domu będzie unosił się przyjemny kwiatowy aromat.

Jakie krzewy ozdobne wybrać na stanowiska wilgotne, a jakie w miejsca, na których jest sucho?

Wybierając krzewy do ogrodu, należy uwzględnić również poziom wilgotności gleby. Wśród roślin ozdobnych znajdują się bowiem te, które bardzo dobrze rosną na stanowiskach wilgotnych, ale również takie, które zdecydowanie lepiej czują się w miejscach suchych.

Do krzewów ozdobnych wieloletnich, które nie lubią nadmiaru wody zalicza się między innymi berberysy. Intensywniej trzeba podlewać jedynie młode sadzonki świeżo po posadzeniu. Wielość odmian sprawia, że z łatwością można znaleźć berberysy idealnie wpisujący się w dany ogród. Dostępne są gatunki niskie i wysokie, płożące i kolumnowe. Atutem berberysów jest to, że pięknie przebarwiają się jesienią, wprowadzając do ogrodu eksplozję kolorów. Na stanowiskach suchych dobrze udają się również pięciorniki krzewiaste oraz tamaryszki. Z kolei krzewy, które lubią wilgoć to między innymi złotokap pospolity oraz ostrokrzew kolczasty.

 

Dodaj komentarz