Jak umyć okna bez smug?

Jak umyć okna bez smug?

Jak umyć okna bez smug?

Mycie okien wielu osobom spędza sen z powiek. Czyste szyby bez smug są niemal wizytówką dobrej gospodyni. Kwestia doboru środków do sprzątania stawia ogromne dylematy. Warto zatem zwrócić baczną uwagę na dobór tych właściwych. Ponadto sposób ich mycia również odgrywa ważną rolę.

Płyny do mycia szyb

Najlepiej sprawdzają się do mycia szyb płyny na bazie alkoholu lub z cytryną. Innowacyjna formuła tych preparatów pozwala na wytworzenie piany, która skutecznie niweluje brud i nie powoduje powstawania smug. Przy nieco brudniejszych oknach warto uprzednio umyć je ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Po wyschnięciu lub po ich wytarciu dopiero należy przystąpić do użycia płynu ze spryskiwaczem. Sprawdzoną i niezwykle skuteczną metodą jest również mycie okien wodą z dodatkiem:

  • octu,
  • soku z cytryny.

Ostry zapach octu szybko wywietrzeje i wystarczy jego dosłownie niewiele użyć. Z kolei sok z cytryny powinien być zastosowany nieco w większej ilości. A mianowicie pól szklanki soku na litr wody. Należy pamiętać, aby woda zawsze była letnia. Zimna bądź gorąca sprzyja powstawaniu smug.

Dodatkowe akcesoria do mycia szyb

Szeroki wybór ścierek oraz myjek do czyszczenia okien jest przeogromny. Stosując ściereczki z mikrofibry z pewnością, uniknie się efektu powstawania smug na szybach. Do  polerowania szyb oraz innych powierzchni szklanych powinno stosować się szmatki o bardzo niskiej gramaturze i drobnym splocie. Tylko takie tkaniny chłoną cząstki płynów pozostających na szybach. Pozwolą one dokładnie wyczyszczenie oraz wypolerowanie okna. Miękkie ręczniki papierowe sprawdzają się również do ich idealnego wyczyszczenia. Używanie starych gazet lub ścierek lnianych może spowodować porysowanie szyb. Efektownym oraz bardzo szybkim rozwiązaniem jest wykorzystanie chusteczek nawilżanych przeznaczonych do mycia szyb. Przy dużej ilości okien jest to kosztowne, lecz wygodne. Dodatkowo pozostawiają one w pomieszczeniu trwały zapach bryzy morskiej bądź owoców cytrusowych. Wystarczy przetrzeć okno i pozostawić do wyschnięcia. Niestety sprawdzają się tylko w przypadku średnio zabrudzonych okien.

Dodatkowe porady

Sposób mycia okien oraz pogoda również wpływa na jakość umycia szyb. Zdecydowanie nie należy czyścić okna w bardzo słoneczne dni. Promienie słońca powodują szybkie odparowanie wody. Tym samym pozostawiają smugi oraz trudne do usunięcia zacieki i niezbyt ładnie wyglądające rozmazane kropeczki. Nie wskazane jest mycie okien w dni mroźne. Zamarzająca woda na szybach jest trudna do usunięcia. W efekcie pozostają na nich uciążliwe smugi. Okna najlepiej umyć w nieco pochmurny dzień. Słońce nie oślepia nas. Wówczas precyzyjnie okrężnymi ruchami można skutecznie umyć szyby bez smug. Przy fikuśnych firankach bądź ich zupełnego braku ma to ogromny wpływ na ich estetyczny wygląd.

Dodaj komentarz