Wysypywanie kamieni ogrodowych, co warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę?

Wysypywanie kamieni ogrodowych, co warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę?

Kamień ogrodowy z każdym rokiem staje się coraz popularniejszym sposobem, na zagospodarowanie przestrzeni wokół domu. Drzewa, kwiaty, czy trawniki, stały się tylko elementem dekoracyjnym, a tym, co ma je uzupełniać oraz pozwala stworzyć niezwykłą kompozycję, jest właśnie kamień ogrodowy. Jak wysypać kamienie w ogrodzie?

Do czego wykorzystuje się kamień naturalny w ogrodzie?

Obecnie, w dobie internetu, który pozwala poszukać inspiracji, kamień naturalny wykorzystuje się niemal do wszystkiego. Są nawet ogrody, które mają zrobione meble z tzw. gabionów wypełnionych kamieniem naturalnym. Tego typu rozwiązanie jest równie imponujące, co drogie, jednak kamień najczęściej wykorzystuje się do:

– wykonania skarpy,

– wykonania obrzeży,

– wykonania ogniska,

– wykonania schodów,

– wykonania skalniaka,

– wykonania ścieżki,

– jako element ozdobny zamiast trawnika,

– wykonania opaski wokół domu.

Z większością wymienionych elementów można spotkać się w ogrodach wielu posesji.

Skąd moda na kamień ogrodowy?

Kamień ogrodowy jest przede wszystkim kruszywem naturalnym, które pochodzi z kraju lub jest sprowadzane z zagranicy. Współczesne możliwości logistyczne sprawiają, że w sprzedaży można spotkać się z kamieniem z najdalszych zakątków świata.

Kamień ogrodowy może mieć wiele rozmiarów, kolorów oraz kształtów, dzięki czemu w zależności od miejsca jego przeznaczenia, można dobrać kruszywo idealne pod swoje potrzeby. Kamień jest również budulcem naturalnym, który prezentuje się zupełnie inaczej niż, kolejne betonowe elementy w ogrodzie.

Jak wysypać kamienie w ogrodzie

Nie ma jednej zasady, która mówi o tym, w jaki sposób należy wysypywać kamień w ogrodzie. Wszystko jest uzależnione od pomysłu i inspiracji właściciela posesji. Ktoś w dużym głazie zobaczy idealny materiał na nietypowy stolik, a dla innej osoby ten sam głaz będzie świetnym elementem dekoracyjnym trawnika.

Warto jednak pamiętać o tym, że im drobniejszy kamień, tym więcej powierzchni może pokryć. Wybór rodzaju i koloru kamienia jest kwestią gustu i podlega zawsze indywidualnej ocenie.

Kolejną uniwersalną zasadą jest grubość warstwy, jaką powinien tworzyć wysypany kamień, która powinna nie być mniejsza niż 5 cm.

Należy również pamiętać, że pod tzw. grys należy umieścić agrowłókninę, która będzie zapobiegała przedostawaniu się chwastów ponad kamień oraz dzięki niej, kamień nie będzie mieszał się z podłożem.

Kamień warto również dobierać do wielkości działki, na jakiej zamierzamy go wysypać. Najdrobniejsza frakcja, czyli rozmiar, będzie bardzo słabo się prezentować na bardzo dużej powierzchni. W drugą stronę efekt będzie podobny, duży rozmiar kamienia, nie będzie pasował do malutkiej rabaty.

Dodaj komentarz