Rośliny ozdobne do mieszkania: Fiołki

Rośliny ozdobne do mieszkania: Fiołki

Fiołki to rośliny ozdobne chętnie uprawiane w mieszkaniach. Ma na to wpływ m.in. ich całoroczne kwitnięcie oraz to, że są doskonałym wyborem na parapety bez całodniowego dostępu bezpośredniego światła słonecznego.

Doskonałe rośliny ozdobne na parapet wschodni i nie tylko

Bezpośrednie, mocne słońce im nie służy, więc nie należy ich umieszczać na nieosłoniętych parapetach południowych. Fiołki to rośliny ozdobne, które doskonale będą czuć się na parapecie wschodnim. Niestraszny będzie im także parapet zachodni, a nawet północny. Tutaj wiele zależy oczywiście od ich ogólnego położenia – bliskości drzew, sąsiednich budynków itp.

Jeśli rośliny będą znajdować się na parapecie wschodnim, to szczególnie przy bardzo słonecznych dniach, należy je odrobinę odsunąć od okna. Pamiętajmy, chociażby o nagrzewającej się szybie, jej dotykanie może być niekorzystne dla wszystkich naszych roślin, mogą się na niej dosłownie ugotować… Zimą warto stosować zabieg odwrotny, czyli przesuwać fiołki bliżej okna, nie narażajmy ich jednak na zimne powietrze. Pamiętajmy też ciągle o możliwości nagrzania się szyby także i zimą.

Zadbajmy o odpowiednią temperaturę wody i ilość miejsca

Przy uprawie fiołków znaczenie ma także temperatura wody do ich podlewania. Nie powinno się ich podlewać wodą zimną, odpowiednią temperaturą wody będzie ta pokojowa. Samo podlewanie, szczególnie w niewielkich pojemnikach, może wydać się kłopotliwe, ponieważ fiołek rośnie w ten sposób, że może zakryć całą doniczkę, a nie są to rośliny ozdobne, które lubią spryskiwanie liści. Tak naprawdę nie jest to jednak problemem, ponieważ fiołki podlewa się wlewając wodę do podstawek, a jej nadmiar po 15 minutach odlewa.

Ważną rzeczą jest zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca w pojemniku. Fiołki nie lubią gęstego sadzenia. W przypadku jego zastosowania będą rosły, jednak wewnętrzne liście (stykających się roślin) mogą się wtedy uszkadzać, a nawet ginąć. Słabsze w takim przypadku może być też kwitnięcie roślin. Problemu tego unikniemy, sadząc fiołki w osobnych doniczkach.

Trzeba przyznać, że przestrzeganie tych kilku prostych zasad to niewiele, jeśli w zamian dostajemy roślinę ozdobną, która dobrze czuje się w tych mniej słonecznych częściach naszego mieszkania i cieszy przy tym nasze oczy kwiatami przez cały rok.

Dodaj komentarz