Kiedy powinno się siać trawę?

Kiedy powinno się siać trawę?

W dzisiejszych czasach można kupić trawnik w rolce, ale wiele osób decyduje się na tradycyjną metodę wysiewu. Otrzymany w ten sposób trawnik zapewnia ogrodnikowi więcej satysfakcji, a przy okazji pełnie rolę typową dla trawników, a więc stanowi ozdobę ogrodu. Kiedy siać trawę i jak to robić?

Dobry czas na sianie trawy

Najlepszym czasem na sianie trawy jest okres między majem a kwietniem oraz między sierpniem a wrześniem. Dzieje się tak, ponieważ w tych miesiącach występuje najmniejsze ryzyko suszy czy przymrozków. Oba czynniki mogą skutecznie doprowadzić do obumarcia nasion trawy, dlatego bezwzględnie należy ich unikać. Można również pokusić się o wysiew trawy w środku lata, ale tylko wtedy, kiedy prognozy nie przewidują zbyt silnych upałów. Niezależnie od wybranego terminu prace można rozpocząć tylko wtedy, kiedy cała reszta ogrodu jest już zaaranżowana i urządzona. Trawnik można więc zacząć tworzyć dopiero wtedy, gdy zrobione są już podjazdy, aleje czy instalacje nawadniające.

Dobre podłoże to podstawa sukcesu

Trawa kojarzy nam się z rośliną, która rośnie wszędzie i nie wymaga specjalnej troski czy pielęgnacji. Jeśli jednak chcemy cieszyć się estetycznym trawnikiem, to konieczne jest zapewnienie mu odpowiednich warunków. Na początku trzeba oczyścić podłoże z chwastów, kamieni i innych niepotrzebnych elementów, a za pomocą grabi dokładnie go wyrównać. Kolejnym krokiem jest użycie specjalnego nawozu do trawników około tygodnia przed wysiewem.

Sianie trawy – jak to robić?

Istnieją dwa sposoby siania trawy, a mianowicie ręczny i za pomocą siewnika. Ten pierwszy będzie dobry w przypadku małych przestrzeni, a z kolei drugi znacząco ułatwi pracę, jeśli planowany trawnik ma mieć dużą powierzchnię. Nasiona powinny być siany w linii prostej, a później na krzyż, dzięki czemu efekt po paru tygodniach będzie o wiele ciekawszy. Warto również dobrze wybrać sam gatunek trawy. Bardzo często używa się w tym wypadku mieszanek uniwersalnych, które zapewniają ładny efekt, a przy okazji sprawdzają się w najróżniejszych okolicznościach. Jeśli jednak planowany trawnik ma zachwycać walorami estetycznymi i bujnością, to warto zdecydować się na mieszankę nasion, w której dominuje kostrzewa czerwona. Po wysianiu nasion należy natychmiast je podlać.

Pielęgnacja trawnika

Prawidłowa pielęgnacja trawnika ogranicza się do podlewania go co najmniej raz dziennie i dwa razy dziennie w upalne dni oraz nawożenia go nawozem z odpowiednimi minerałami. Kiedy nasiona zaczną kiełkować, nie wolno po nim chodzić, a pierwsze koszenie może odbyć się dopiero wtedy, kiedy trawa wyrośnie na wysokość około dziesięciu centymetrów. 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz