Kopce kreta mogą oszpecić nawet najpiękniejsze ogrody, dlatego zwierzęta te są uznawane za szkodniki i nie są mile widziane w przydomowych ogrodach i na działkach. Jak rozwiązać problem, kiedy kret pojawi się u nas? Poniżej znajdują się sprawdzone sposoby.
Kup albo stwórz pułapkę na kreta
Na rynku dostępne są pułapki, które należy wkładać do wydrążonych już w ziemi korytarzy, i które skutecznie unieruchomią zwierzę. Ważne jest to, aby regularnie sprawdzać pułapkę, zwłaszcza jeśli nie chcemy dopuścić do tego, żeby kret zginął. Zwierzęta te umierają po mniej więcej dziesięciu godzinach bez jedzenia, dlatego jeśli uda nam się go złapać, warto wypuścić go jak najdalej od ogrodu. Na takiej samej zasadzie będzie działał słoik z klapką otwierającą się tylko do wewnątrz. Jeśli kret wejdzie do środka, będzie można w bezpieczny sposób wynieść go daleko od ogrodu.
Trutki na kreta
Można je kupić w postaci granulatu do rozpuszczenia w wodzie lub roztworu, który wystarczy lekko rozcieńczyć. Tak przygotowany roztwór należy wlać do nory, z której wyszedł kret. Składniki roztworów zostały tak skomponowane, żeby zapach był wyjątkowo drażniący dla tych zwierząt, dlatego działają na nie odstraszająco.
Jakie są domowe sposoby na kreta w ogrodzie?
Istnieje wiele naturalnych produktów, których intensywny zapach działa na krety dokładnie tak, jak chemiczne granulaty. Należą do nich na przykład ocet, ryba, czosnek, bazylia, komosa czy też czarny bez. Krety nie znoszą również zapachu sierści psów i kotów. Jeśli więc mamy w domu któreś z tych produktów lub regularnie czeszemy psa lub kota, to warto umieścić w norze kreta resztki jedzenia lub kulki z sierści. Może się okazać, że bez inwestowania w specjalne środki pozbędziemy się problemu na jakiś czas.
Dźwięki i wibracje
Krety są zwierzętami ślepymi, ale w związku z tym mają bardzo wyostrzony słuch i nie tolerują niektórych dźwięków, które dla ludzi nie są aż tak inwazyjne. Wystarczy w pobliżu kopca kreta wbić w ziemie kilka metalowych prętów i nałożyć na nie puszki, aby metaliczny dźwięk odstraszył szkodnika. Podobnie działają szklane butelki wbite w ziemię pod wiatr, który wpadając w nie generuje hałas nieprzyjemny dla kretów. Cichą opcją w tym wypadku jest ustawienie przy norce wiatraczków, ponieważ powodują one nieprzyjemne dla kreta wibracje powietrza.
Odstraszacze elektroakustyczne
Są to specjalne urządzenia, które generują dźwięki niesłyszalne dla człowieka i bardzo męczące dla kretów. Obejmują one zasięgiem nawet kilkaset metrów, ale działają najskuteczniej, kiedy są ułożone blisko krecich norek. Warto zdecydować się na urządzenia o zmiennej częstotliwości, ponieważ krety szybko przyzwyczajają się do nowych warunków.