Zaglądając do różnego rodzaju pomieszczeń gospodarczych lub garażu naszych znajomych, coraz rzadziej dostrzeżemy na podłodze płytki ceramiczne. Z roku na rok więcej osób decyduje się na zakup żywic podłogowych. Rozwiązanie staje się popularne nawet w przypadku balkonów i innych powierzchni. Skupmy się jednak na tym, czy żywica na podłogę w garażu to dobry pomysł.
Rodzaje żywicy użytkowej
Żywicę rzadko kojarzymy w pierwszej kolejności z małymi powierzchniami domowymi. Warto jednak wiedzieć, że obecnie dysponujemy kilkoma rodzajami żywicy o różnym zastosowaniu.
Kiedy w grę wchodzi żywica podłogowa, wybieramy spośród żywicy poliuretanowej (PUR) i epoksydowej (EP). Obie mają swoje cechy charakterystyczne. Żywica typu PUR jest bardzo odporna na działanie promieniowania UV i innych czynników atmosferycznych. Dlatego jest polecana do zabezpieczenia podłoża na otwartej przestrzeni. Żywica typu EP jest odporna przede wszystkim na niszczące działanie środków chemicznych, z kolei promieniowanie może ją uszkodzić. Z tej przyczyny sprawdza się najlepiej jako żywica garażowa. Warstwy posadzek z żywicy, w zależności od potrzeb, mogą być zarówno cienkie, jak i grube (polecane zwłaszcza do często użytkowanych pomieszczeń).
Jesteśmy w stanie nałożyć żywicę samodzielnie, ale możemy również zwrócić się o pomoc do specjalistów, którzy zadbają o prawidłowe wykonanie prac na naszym gruncie.
Aby praca przebiegała pomyślnie, konieczne jest zabezpieczenie powierzchni przed wilgocią i zbyt niską oraz zbyt wysoką temperaturą. Posadzka musi być wysuszona i wyczyszczona. Należy również zastosować się do wszystkich wskazówek producenta. Sprawdzone markety budowlane podają na swoich stronach internetowych przybliżony koszt pokrycia posadzki żywicą. Dostępne pojemności dobrych produktów, takich jak Sikafloor 2540W, odpowiadają standardowym potrzebom powierzchni garażowej.
Czym charakteryzuje się żywica na podłogę w garażu?
Zastosowanie żywicy epoksydowej cenowo porównywalne jest z nałożeniem popularnych płytek ceramicznych. Żywica jest jednak o wiele trwalszym materiałem. Jest to szczególnie istotne w pomieszczeniu takim jak garaż, w którym powierzchnia powinna być chroniona przed środkami chemicznymi, takimi jak płyny samochodowe czy benzyna. Godna polecenia jest w tym przypadku żywica na podłogę Sikafloor 2540W, dostępna w różnych kolorach i pojemnościach.
Żywica na podłogę w garażu oferuje nam o wiele więcej zalet. Jesteśmy w stanie z łatwością utrzymać ją w czystości. Użytkowników ceniących estetykę z pewnością zainteresuje fakt, że w żywicy można zatopić różne elementy, które urozmaicą posadzkę i nie wpłyną negatywnie na trwałość samego produktu. Produkt jest dostępny w wielu kolorach i wzorach, ale doskonale sprawdzi się także jeśli chcemy, aby nasze pomieszczenie osiągnęło minimalistyczny wygląd. Możliwe jest także zastosowanie dodatkowych lakierów chroniących powierzchnię żywiczną. Co ważne, żywica sprawdzi się w przypadku alergików, zwłaszcza osób uczulonych na kurz – zapobiega bowiem jego zbieraniu ze względu na brak łączeń w posadzce, nieuniknionych w przypadku płytek.
Żywica na podłogę w garażu to świetny sposób na osiągnięcie wieloletniej trwałości i estetycznego wyglądu posadzki.