Wystrój okien i parapetów – co trzeba wiedzieć?

Wystrój okien i parapetów – co trzeba wiedzieć?

Zarówno w domu, jak i w ogrodzie warto jest zadbać o odpowiedni wystrój okien i parapetów. O ile w środku domu możesz zawiesić firany i zasłony, postawić na parapetach kwiaty i sympatyczne dodatki, o tyle parapety znajdujące się na zewnątrz można ozdobić donicami pełnymi kwiatów.

Parapet w domu

Parapet to miejsce, gdzie możesz postawić rośliny doniczkowe lub dekoracyjne przedmioty, które dodadzą oknu i całemu wnętrzu indywidualnego charakteru. Chyba, że w twoim domu parapet zajmuje twój ukochany kociak, wtedy zapomnij o tym, że położysz tam cokolwiek innego niż jego ulubiony kocyk czy legowisko.

A może jest jakaś miła alternatywa, która pogodzi obydwie strony? Możesz spróbować zawiesić legowisko przy kaloryferze, który znajduje się pod oknem. Kotek na pewno wybierze miejsce, gdzie będzie mu ciepło, czyli legowisko. Być może wtedy będziesz mogła postawić na parapecie jakiś mały drobiazg, który ozdobi okno.

Zasłony czy rolety?

Staroświeckie, klasyczne zasłony i firanki czy nowoczesne rolety dzień-noc, a może żaluzje? Dokonując wyboru, kieruj się praktycznością, ale i swoimi upodobaniami. Okno oraz jego wystrój to element, który powinien pasować do całości.

Jeśli jest to okno drewniane z tradycyjnym, drewnianym parapetem najpiękniej będzie komponowało się z szydełkową firaną sięgającą do połowy okna. Jeśli pojawiają się tam tworzywa sztuczne, rozważ roletę, żaluzję lub najnowsze rozwiązanie: roletę dzień-noc. Weź też pod uwagę mycie okien – łatwiej jest wyprać w pralce firankę niż myć żaluzję, która w pralce mogłaby się zniszczyć.

Przejdźmy do ogrodu

Parapet, który znajduje się na zewnątrz, to idealne miejsce na donice z kwiatami czy choćby karmnik dla ptaków. Kwitnące na parapetach pachnące lobelie swoim błękitem umilą ci szary, jesienny poranek, który po przebudzeniu ujrzysz za oknem.

Doniczka obudowana drewnianą osłonką w kształcie sympatycznego, małego płotku będzie miłym akcentem, który powita cię po pracy, gdy będziesz wchodzić do domu. A karmnik będzie atrakcją dla dzieci, które znudzone jesienno-zimową aurą, będą nudziły się w domu.

Mały akcencik na szybie

Szyba może być powierzchnią kreatywną, gdzie pojawią się dekoracyjne obrazki lub choćby kolorowe liście lub koronki. Wszystko zależy od twojej wyobraźni. Robienie ozdób na szybę – zarówno jesienią, jak i w zimie – może być świetną, kreatywną zabawą dla dzieci.

Bibułkowe witraże, malowane na szkle obrazki, szydełkowe koronki, wesoła kompozycja z suszonych, kolorowych liści. Pełne pole do popisu. Taki miły akcencik będzie nie tylko widoczny przez szybę z zewnątrz, ale i nada wnętrzu indywidualnego charakteru.

Dodaj komentarz