Stary dom – czy zakup to rozsądna decyzja?

Stary dom – czy zakup to rozsądna decyzja?

Zakup starego domu to opcja dla tych, którzy marzą o własnej nieruchomości a nie mają na tyle możliwości, by kupić drogi i nowy lub prawie nowy dom, a także nie chcą tracić czasu, oczekując na wybudowanie domu. Stary dom, to często bardzo niewielki wydatek. Już za kilkadziesiąt tysięcy złotych można nabyć stary dom, wraz z większa lub mniejszą działką. Czy jednak taki zakup to zawsze rozsądna decyzja?

Czy warto kupować stary dom? Stan techniczny ma duże znaczenie

Odpowiedź na to pytanie oczywiście nie jest jednoznaczna. Bardzo często jest to decyzja warta rozważenia. Niska cena starych domów, nie wynika bowiem tylko z ich stanu, ale i może być spowodowana innymi czynnikami, takimi jak technologia budowy czy też lokalizacja domu. Nierzadko za niewielkie pieniądze, można więc kupić dom w sensownym stanie technicznym, nieruchomość, w której od razu można mieszkać.

Rzecz jasna, z uwagi na wiek domu, nie można spodziewać się tego, że będzie to nieruchomość idealna. Z pewnością będzie wymagać jakichś prac adaptacyjnych oraz remontów, w przypadku wielu domów, nie powinno to być jednak argumentem przeciw zakupowi. Jeśli w domu można mieszkać, same remonty zaś nie będą wiązać się z dużymi kosztami, stary dom może okazać się bardzo dobrym wyborem.

Niestety, nie zawsze tak jest. Wiele starych domów to nieruchomości, które najlepsze lata mają za sobą. Niektóre pozornie wyglądają dobrze, wystarczy jednak przeanalizować ich stan dokładniej, by szybko dojść do wniosku, że zamiast remontować, taki dom lepiej wyburzyć i postawić nowy. W wielu przypadkach więc stary dom jest wart uwagi, jednak wszystko zależy od tego w jakim jest stanie. Przy zakupie takiego domu, warto bardzo uważnie przeanalizować stan techniczny, określić przybliżone koszty remontu i dopiero znając wysokość kosztów, które będzie trzeba na remont ponieść, podejmować decyzję o zakupie takiego domu.

Lokalizacja

Nie bez znaczenia jest także lokalizacja domu. Tanie, stare domy, często zlokalizowane są na wsiach, w miejscach, gdzie dojazd może być utrudniony, a infrastruktura równie wiekowa jak dom. Warto i na to kryterium zwrócić uwagę. Pozornie stara droga, kiepska kanalizacja lub jej brak, problem z zasięgiem czy możliwością korzystania z szybkiego internetu to nic ważnego, jednak szybko może okazać się, że jest inaczej.

Podsumowanie

Tani, stary dom może być warto uwagi, pod warunkiem, że nie jest w opłakanym stanie technicznym i nie jest położony w jakimś dziwnym miejscu z utrudnionym dojazdem i dostępem do mediów. Jeśli stan techniczny domu jest zły, a lokalizacja niezbyt ciekawa, nawet bardzo tani dom, warto odrzucić. Jeśli stan techniczny domu jest znośny, a lokalizacja ciekawa, stary dom, może okazać się dobrym wyborem i miejscem, w którym będzie można mieszkać przez wiele lat.

Dodaj komentarz