Stary dom, a tworzenie łazienki od podstaw

Stary dom, a tworzenie łazienki od podstaw

Zakup starego domu do do remontu to często dobry wybór. Taka nieruchomość nie jest droga w zakupie. Oczywiście warto decydować się tylko na taki dom, którego stan jest zadowalający, a remont opłacalny. Problemem w starych domach może być na przykład stan łazienki. Tworzona przed laty, najczęściej w przypadkowym miejscu domu, nierzadko nie nadaje się wręcz do remontu. W takiej sytuacji nie warto robić niczego na siłę. Rozsądniejszym i tańszym najczęściej rozwiązaniem jest stworzenie jej od podstaw. Jak to zrobić? W którym miejscu?

Wybór miejsca na łazienkę

Miejsce na łazienkę wybrać jest łatwo. Trzeba tylko pamiętać o pewnych kryteriach wyboru. Musi to być miejsce, gdzie łatwo podłączy się instalację wodną, a także elektryczną oraz ogrzewanie. Nie bez znaczenia jest też możliwość dostępu do łazienki, dlatego najlepszym miejscem jest korytarz domu. W wielu starych parterowych domach najlepszym miejscem na łazienkę może okazać się rejon, gdzie są schody na nieużywany strych. Samo wejście na strych można wykonać na zewnątrz. Opcją też jest pokój i zamontowanie w suficie schodów chowanych. Wybierając miejsce, trzeba tez pamiętać o tym, że łazienka musi być podłączona do szamba lub instalacji kanalizacyjnej. Nie ma sensu więc – na przykład – tworzyć łazienki w danej części domu, skoro kanalizacja jest wiele metrów dalej. Teoretycznie można i do niej się podłączyć, jednak jest to opcja droższa i skomplikowana.

Wielkość łazienki

Wbrew pozorom pomieszczenie nie musi być bardzo duże. Wstawienie kabiny prysznicowej, toalety i umywalki wystarczy, na to potrzeba nie więcej niż 3 m2. Ci, którzy chcą mieć większą łazienkę, raczej nie wygospodarują w korytarzu tyle miejsca. Ale i z tej sytuacji jest wyjście. Z powodzeniem można stworzyć łazienkę zmniejszając wybrany pokój. Oczywiście trzeba też pamiętać o zapewnieniu ogólnodostępnego wejścia do łazienki, nie zaś wejścia – na przykład – przez pokój.

Tworzenie łazienki nie jest trudne

Ściany nowo tworzonej łazienki można wykonać z płyt regipsowych, na stelażu. Wyposażenie wnętrza łazienki też nie jest problemem. Jeśli ktoś ma pojęcie o pracach budowlanych, może i sam położyć płytki, zmontować kabinę prysznicową czy podłączyć toaletę. Można też w tym celu wynająć firmę budowlano – remontową. Koszt takiego zlecenia nie będzie bardzo wysoki. Biorąc pod uwagę całość kosztów, stworzenie łazienki od podstaw nie powinno przekroczyć kosztów remontu starego pomieszczenia, gdzie często pojawia się konieczność nie tylko wymiany płytek ale i wymiany instalacji wodnej czy kanalizacyjnej.

Wcześniejszą łazienkę, której remont nie miał sensu, można zlikwidować. Odpływ kanalizacyjny zablokować, wyposażenie łazienki wyrzucić, a samo pomieszczenie przeznaczyć do innych celów.

Dodaj komentarz