Kruche ciasteczka, słodkie cukierki, pieszcząca podniebienie mleczna czekolada. Zdawać by się mogło, że produkty tego typu nie mogą pojawiać się w jadłospisie osoby chorej na cukrzycę. Okazuje się jednak, że taka możliwość istnieje. Co więcej, każdy diabetyk może skorzystać z szerokiej oferty słodyczy stworzonych specjalnie dla siebie. Jakie są różnice pomiędzy tradycyjnymi łakociami a słodkimi przekąskami dla diabetyków i co zawiera ich skład?
Słodycze dla diabetyków – co różni je od tradycyjnych?
Podstawową różnicą pomiędzy słodyczami dla cukrzyków a zwyczajnymi słodkościami jest poziom Indeksu Glikemicznego (IG). Jest to wartość określająca wpływ danego produktu na wzrost poziomu cukru we krwi. Im większy jest poziom IG danego artykułu spożywczego, tym szybciej podniesie on poziom glukozy we krwi (wartości IG poszczególnych produktów znaleźć można w specjalnych tabelach dostępnych w internecie oraz u dietetyka). Słodycze dla diabetyków charakteryzują się znacznie niższym Indeksem Glikemicznym, a to za sprawą wykorzystanych do ich produkcji zamienników białego cukru. Dzięki nim obniżona jest również zawartość Wymienników Węglowodanowych, będących jedną z podstaw diety cukrzycowej.
Naturalne słodziki – jak wpływają na poziom glikemii?
Tym, co nadaje słodycz „cukrzycowym” przysmakom, są naturalne substancje słodzące. Należą do nich m in. stewia, ksylitol, maltitol czy erytrytol. Każda z nich może mieć nieco inne właściwości, jednak ich charakterystyczną cechą jest to, że pomimo swojej słodyczy nie podwyższają znacząco poziomu cukru we krwi. Nie oznacza to jednak, że słodycze dla diabetyków mogą być konsumowane w nieograniczonych ilościach. W dalszym ciągu każdy tego typu produkt powinien być spożywany z umiarem i zgodnie z zasadami zdrowego rozsądku.
Skład
W zależności od rodzaju słodyczy, do ich produkcji wykorzystywane są różne składniki. Podstawowym komponentem cukierków dla diabetyków są różnego rodzaju substancje słodzące, takie jak izomalt (podstawowy środek słodzący wykorzystywany do produkcji cukierków), ksylitol, maltitol czy stewia. W „cukrzycowych” ciastkach znaleźć można te same substancje słodzące co w przypadku cukierków, oprócz tego różnego rodzaju mąki (w zależności od rodzaju wybranych ciastek) oraz tłuszcze roślinne. Do produkcji czekolad stosuje się tłuszcze, miazgę kakaową oraz różnego rodzaju dodatki takie jak wiórki kokosowe czy orzechy, a to tylko kilka przykładów małego co nieco dla cukrzyka.
Słodycze dla diabetyków – czy warto umieścić je w diecie?
Słodycze przeznaczone dla diabetyków są smaczne i stanowią znakomitą alternatywę dla standardowych łakoci. Należy jednak pamiętać, że pomimo obniżonego IG i braku zawartości cukru, nadal posiadają one węglowodany, np. w postaci mąki pszennej (w przypadku ciastek) czy przetworzonych owoców (dżemy, czekolady nadziewane). Ponadto wiele z nich charakteryzuje się sporą zawartością tłuszczu, w tym nasyconych kwasów tłuszczowych, które mogą powodować szybki wzrost poziomu cholesterolu. Zanim zdecydujemy się na spożywanie tego typu przekąsek, przekonajmy się co do ich składu oraz wartości energetycznej podanej na opakowaniu artykułu.