Rozbiórka budynku – jak się do niej przygotować?

Rozbiórka budynku – jak się do niej przygotować?

Rozbiórka lub wyburzenie budynku to proces bardzo złożony, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. Konieczne jest wynajęcie profesjonalnej ekipy, która w bezpieczny i sprawny sposób pozbędzie się uciążliwych obiektów z działki. Wykonywanie tego typu prac samodzielnie nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ brak wiedzy oraz doświadczenia może stwarzać ogromne zagrożenie. Zobacz jak przygotować się do rozbiórki budynku i kiedy mogą przydać się roboty ziemne Gdańsk.

Rozbiórka budynku – na czym to polega?

Jak sama nazwa wskazuje rozbiórka budynku ma na celu usunięcie danego obiektu z określonego terenu. Przeprowadza się ją najczęściej, gdy budynek ma zostać zmodernizowany lub materiały, z którego został on wykonany, mają wartość dekoracyjną i można je wykorzystać ponownie do innego projektu. Przeprowadzenie rozbiórki musi być poprzedzone uzyskaniem niezbędnych pozwoleń, które są podstawą prac zgodnie z prawem budowlanym. Ważne jest to, aby niezbędne dokumenty uzyskać jeszcze przed rozpoczęciem rozbiórki. Warto jednak wiedzieć, że pozwoleń nie wymagają obiekty niepodlegające opiece konserwatorskiej oraz niefigurujące w rejestrze zabytków. Obiekty typu wiaty, altany i oranżerie nie wymagają zgłoszenia rozbiórki do urzędu.

Jak przygotować budynek do rozbiórki?

Przed rozpoczęciem prac rozbiórkowych należy przygotować budynek w odpowiedni sposób. Konieczne jest odłączenie go od wszystkich sieci (wodno-kanalizacyjnej, gazowej, elektrycznej). Należy także uprzątnąć środek budynku ze znajdujących się w nim sprzętów, mebli i innych rzeczy, które obecnie się w nim znajdują. Odpowiednie przygotowanie budynku do rozbiórki przyśpieszy całe prace związane z rozbiórką i będą one w 100% bezpieczne. Co ważne nie należy samodzielnie podejmować prac związanych z odcięciem budynku od wszystkich instalacji. Powinien zająć się tym specjalista, który nie dopuści do powstania błędów na tym etapie prac.

Roboty ziemne po rozbiórce

Jeśli na terenie, na którym został rozebrany budynek, ma powstać nowy obiekt, konieczne jest wynajęcie fachowej firmy, która zajmie się robotami ziemnymi zaraz po zakończeniu prac rozbiórkowych. Uprzątnięcie terenu, wykonanie wykopów czy wyrównanie ziemi jest konieczne, aby móc rozpocząć inwestycję związaną z budową nowej nieruchomości.

Warto wybrać doświadczoną firmę, która oferuje prace z zakresu robót ziemnych, ale także rozbiórek. Dzięki temu będziesz mógł współpracować z jedną ekipą zarówno podczas rozbiórki, jak i przeprowadzania podstawowych robót ziemnych na terenie budowy.

Dodaj komentarz