Przygotowanie ogrodu na okres zimowy.

Przygotowanie ogrodu na okres zimowy.

Posiadanie swojego ogrodu to wielki przywilej. Wielu ludzi traktuje działkę rekreacyjną, jako odskocznię od codzienności. Na jej terenie można zarówno poddać się pasji, jaką jest uprawianie i pielęgnowanie roślin, jak również odpoczywać na łonie natury czytając książkę lub urządzając spotkania ze znajomymi. Własny ogród to jednak nie tylko przyjemności. Posiadanie go przynosi również wiele pracy i obowiązków. Jednym z nich jest przygotowanie działki do kresu zimowego. Jak ono wygląda? Na jakie czynności warto zwrócić szczególną uwagę? Jak zabezpieczyć rośliny przed mrozem?

Zaplanowanie prac przed zimą

Choć wielu ludziom może wydawać się, że pozostawienie ogrodu w niezmienionym stanie na okres zimowy nie przyniesie żadnych szkód, to w rzeczywistości jest to bardzo nieodpowiedzialne. Niskie temperatury, opady śniegu, wilgoć oraz rzadkie przebywanie na działce może zniszczyć wszelkie urządzenia na niej znajdujące się, a także rośliny, które rosną tam rosną. Dlatego też już w okresie letnim i wczesno jesiennym należy zajęć się porządkowaniem i przystosowywaniem parceli do zimowego okresu. Warto sporządzić sobie szczegółowy plan prac, które obejmują czynności takie jak:

  • wykoszenie trawy,
  • schowanie sprzętów, które mogą się zepsuć: grilla, wszelkich urządzeń dających światło – lampiony, urządzenia elektryczne, itp.
  • konserwacja urządzeń,
  • przesadzanie lub okrywanie roślin,
  • zabezpieczenie elementów stałych, itp.

Przygotowanie podłoża na zimę

Dla wielu ludzi czynność ta zdaje się być zbędna. Jednak wykonanie je przynosi wiele korzyści, w szczególności po zakończeniu sezonu zimowego. Tak więc chcąc dalej cieszyć się pięknym urokiem działki przed nadejściem mrozów warto uprzątnąć jej podłoże. Do najważniejszych prac z tej grupy należą: zebranie i zgrabienie liści i innych zanieczyszczeń, usunięcie wszystkich chwastów – co zapobiega rozwojowi różnych bakterii czy chorób. Jesienią warto również nawozić glebę oraz raz na jakiś czas ją przekopać.

Schowanie i zabezpieczanie sprzętów

Zima to okres wilgoci i mrozów, dlatego też wszystkie pozostawione na zewnątrz urządzenia mogą ulec zniszczeniu. Jeśli jest to możliwe warto schować w suche i zamknięte miejsce przenośne grille, krzesełka, składane stoliki czy inne urządzenia przydatne w codziennym użytkowaniu. Resztę rzeczy należy zakryć nieprzemakalną plandeką. Poduszki i materiałowe dodatki z mebli ogrodowych zdjąć i przechować w domu. Niektóre z drewnianych elementów wystroju można zaimpregnować zmniejszając ryzyko zwilgocenia, zapleśnienia czy zagrzybienia.

Przygotowanie roślin

Przygotowanie roślin do mrozu to bardzo ważny etap prac. Wiele z upraw nie znosi zimnego klimatu, a zła ich pielęgnacja może doprowadzić do zwiędnięcia lub przemrożenia. Niektóre z upraw należy przesadzić do doniczek i dalej pielęgnować w domu. Inne można otulić korą drzew, wiórami oraz nakryć specjalnie przygotowanym materiałem. Przed zimą warto również przygotować glebę do tego okresu. Przed nadejściem zimy warto również odpowiednio nawodnić rośliny zimozielone.

Dodaj komentarz