Projektowanie ogrodu krok po kroku

Projektowanie ogrodu krok po kroku

Piękny ogród wymaga dużo pracy i zaangażowania. Warto zaplanować ogród korzystając z porad specjalisty, lecz takie nie jest to mały wydatek. Samodzielne projektowanie ogrodu nie jest łatwe, ale tu znajdziesz najważniejsze wyznaczniki, którymi musisz się kierować przy tego rodzaju projekcie. Uwzględnij te rady, a twój ogród będzie stanowił piękne otoczenie twojego domu.

Na początku na papierze milimetrowym wykonaj rzut działki w skali 1: 100, czyli jeden centymetr odpowiada 1 metrowi w terenie. Taką mapkę możesz wykonać, bo dokładny pomiarze działki, który możesz zrobić własnoręcznie. Nanieś granice działki, zarys budynków i drzewa już zasadzone. Teraz zaznacz te rzeczy, które będziesz chciał zasłonić np. śmietnik. Dokładnie zapoznaj się z gatunkami drzew i krzewów porastających najbliższą okolicę, dzięki temu będziesz mógł się dowiedzieć, jakie rośliny na pewno przyjmą się na twojej działce.

Trzeba również określić, jakie potrzeby masz ty i twoja rodzina. Ogród musi inaczej wyglądać, jeśli masz małe dzieci, a jeszcze inaczej, gdy chcesz tam urządzać często przyjęcia. Wszystko to zależy od twojego trybu życia.

Bardzo istotne jest to, by określić ile czasu będziesz mógł poświęcić na pielęgnacje swojego ogrodu. Jeżeli nie dysponujesz dużą ilością czasu to nie sadź w ogrodzie dużej ilości roślin, gdyż trzeba je dogadać prawie przez cały rok. Warto również postawić na rośliny wieloroczne, gdyż nie będziesz musiał sadzić, co roku nowych. Do tego kwiaty wieloletnie są bardzo wytrzymałe i nie wymagają szczególną pielęgnacji.

Zastanów się również, jaki chcesz spędzać czas w ogrodzie. Zastanów się, więc gdzie urządzisz grilla, a może zaplanuj jakieś boisko. Jeżeli chcesz mieć warzywniak to umieść go koniecznie z dala od drogi. Zaplanuj również miejsce na śmietnik, schowek czy kompostownik.

Następnie podziel ogród na trzy części. Jest to część wejściowa, wypoczynkowa i gospodarcza. Strefa wejściowa jest bardzo ważna, więc zadbaj o jej odpowiedni wygląd. Część wypoczynkowa powinna się znajdować przy wyjściu z tarasu. Nam umieść grill, ognisko czy też plac zabaw.

Na koniec zastanów się gdzie chcesz umieścić rośliny. Roślinność dobieraj odpowiednio do typu twojej gleby i nasłonecznienia. Na początku rozplanuj duże drzewa, następnie krzewy na koniec najmniejsze rośliny.

Tak zaprojektowany ogród będzie twoją najlepszą wizytówką, będziesz mógł tam spokojnie wypocząć, zaprosić gości czy pobawić się ze swoimi dziećmi. Przyłóż się do takiego projektu, a na pewno uzyskasz świetnie efekty.

Dodaj komentarz