Wiele osób marzy o tym, by mieć własny ogródek i uprawiać warzywa ekologiczne. Takie zajęcie postrzegane jest jako łatwe i bezproblemowe. Tymczasem w praktyce okazuje się, że aby otrzymać dorodne i smaczne owoce oraz warzywa trzeba włożyć w to mnóstwo pracy i zyskać doświadczenie.
Złe terminy siewu i sadzenia warzyw
Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z warzywnictwem powinny dokładnie zapoznać się z terminami sadzenia oraz przygotowywania rozsad. Można zrobić sobie specjalną ściągawkę, wydrukować tabelę i powiesić ją w wygodnym miejscu. Okazuje się, że ani pośpiech ani spóźnianie się z sadzeniem nie są dobre. Rozsady warzyw ciepłolubnych takich jak papryka trzeba zacząć robić bardzo wcześnie, bo wymagają one wielu tygodni czasu. Z kolei nie warto spieszyć się z wysadzaniem do gruntu na przykład sałaty. Wiele osób tak robi, mając nadzieję na szybki plon. Tymczasem wiosna bywa zdradliwa i nieprzykryte małe roślinki mogą nam zmarznąć. Podobnie zdarzyć się może, jeśli ktoś zechce wysadzać do gruntu przed 15 maja pomidory, dynię, paprykę czy ogórki. W ogrodzie warzywnym wszystko ma swoją porę.
Rośliny przesadzone na miejsca docelowe
To, że nasze warzywa na etapie rozsady wyglądały bardzo ładnie wcale nam nie gwarantuje, że w gruncie będą równie dobrze rosły. Trzeba o nie oczywiście cały czas dbać, a więc odchwaszczać, przepikowywać i nawozić. Warto też dokładnie obserwować swoje rośliny, bo wiele ich problemów widać na liściach. W miarę nabywania doświadczenia każdy ogrodnik wie już jak zaradzić chorobom liściowym czy szkodnikom. Zawsze należy też pamiętać, że pogoda bywa kapryśna i jeśli noce będą zimne to rośliny mogą nam zmarnieć. Właśnie, dlatego warto przykrywać je agrowłókniną.
Zbiory i przechowywanie
Zbiory warzyw to bardzo przyjemny czas, bo wreszcie możemy skonsumować owoce swojej pracy. Warzyw zwykle jest jednak więcej niż możemy na bieżąco spożyć, dlatego trzeba je odpowiednio przechowywać. Kluczowe będą tutaj temperatura i wilgotność w pomieszczeniu gdzie przechowujemy warzywa. Warto zaopatrzyć się w przyrząd do mierzenia wilgoci. Jeśli nie chcemy przechowywać warzyw w ich podstawowej formie zawsze możemy je zamrozić albo zrobić przetwory na zimę.