Pomysły na urządzenie ogrodu

Pomysły na urządzenie ogrodu

Ogród jest niejako wizytówką domu – jeśli dobrze wygląda, daje zapewnienie, że właściciel urządził mieszkanie w tak samo dobrym guście. Bliskość natury pozytywnie wpływa na nastrój, dlatego planowanie go powinno być dobrze przemyślane. W tym artykule podsuniemy Ci kilka pomysłów, jak urządzić ogród, aby był dobrym miejscem do relaksu i odpoczynku, a jednocześnie pięknie wyglądał.

Zabawa w ogrodnika

Przebywanie blisko roślin może znacznie obniżyć poziom stresu, dlatego planując ogród, który ma stanowić miejsce do wypoczynku, należy zadbać, aby było ich w okolicy wystarczająco dużo. Jeżeli lubisz kwiaty i masz wystarczająco dużo czasu, aby się nimi opiekować, możesz wyznaczyć trochę miejsca i posadzić w nich to, co najbardziej lubisz. Może róże albo wysokie malwy? Wybór jest ogromny, ale pamiętaj, że aby wyglądały atrakcyjnie, musisz odpowiednio o nie zadbać.

W ogrodzie warto zasadzić też kilka drzewek, aby w upalne dni dawały trochę cienia. Jeśli wybierzesz drzewka owocowe, w przyszłości z pewnością odwdzięczą Ci się obfitymi zbiorami. Minus takiego elementu aranżacji jest taki, że pominięte spady zalegają w trawie i gniją, dlatego trzeba pamiętać, aby w porę je sprzątnąć.

Jeśli nie masz czasu na zbyt częste prace w ogrodzie, polecamy uniwersalne, ale nadal dobre wyjście – krzewy. Nie wymagają dużo uwagi – wystarczy przyciąć je raz na kilka miesięcy, aby nie straciły swojego kształtu. Latem dadzą Ci cień, a wiosną niektóre z nich zakwitną, co tylko doda atrakcyjności Twojej zielonej przestrzeni.

Drewniane elementy

Jeśli masz dzieci, nie wahaj się poświecić im także kawałka ogrodu, aby mogły się swobodnie bawić. Ustawienie w ogrodzie drewnianego domku ze zjeżdżalnią lub huśtawki nie zakłóci nieskalanego obrazu Twojego azylu, ale doda mu wyglądu beztroski i pokaże, że dbasz także o najmłodszych.

Aby wygodnie odpocząć w cieniu, dobrym pomysłem może okazać się postawienie altanki. Ta lekka drewniana budowla przyda Ci się niejednokrotnie, kiedy zapragniesz wypić popołudniową kawę na łonie natury lub zdecydujesz się zorganizować grilla na wolnym powietrzu, jak również gdy zamarzy ci się odpoczęcie od rzeczywistości.

Zaplanowanie ładnego i praktycznego ogrodu nie jest wcale takie trudne. Wystarczy odrobina wyobraźni i każdy skrawek zieleni dookoła domu będzie przyciągał swoim wyglądem. Okazuje się, że możesz dostosować swoją zieloną przestrzeń pod własne upodobania, potrzeby i ilość wolnego czasu, a dzięki temu skorzystasz a tym i Ty i sam ogród, który przez cały rok będzie zachwycał swoim naturalnym pięknem.

Dodaj komentarz