Pokój gościnny – jak go urządzić?

Pokój gościnny – jak go urządzić?

Pokój gościnny

Jeśli masz w domu pokój, który jest niezagospodarowany i nie wiesz jak go urządzić, to warto zrobić z niego pokój gościnny. Jest to miejsce, które przyda Ci się szczególnie podczas spotkań rodzinnych, gdy do Twojego domu zjeżdża się rodzina niemieszkająca na co dzień w tym miejscu. Jeśli spotkanie przedłuży się na tyle, że goście będą musieli przenocować, to możesz ugościć ich właśnie w takim pomieszczeniu, a nie np. na kanapie w salonie. Zobacz jak urządzić estetyczny i funkcjonalny pokój gościnny w swoim domu.

Urządzanie pokoju gościnnego – początki

Na samym początku musisz się zastanowić nad tym, gdzie ma się znaleźć pokój gościnny. Jeśli budujesz dom to już na etapie wyboru lub sporządzania projektu możesz wziąć pod uwagę tę przestrzeń. Nie musi być to duży pokój, ponieważ nie będzie to miejsce, które będzie użytkowane na co dzień. Chyba że, chcesz połączyć pokój gościnny z gabinetem. Jeśli jednak ma być to typowy pokój gościnny bez biura, to w zupełności wystarczy 10-20 metrów kwadratowych. Takie miejsce, tak jak i sypialnie domowników, powinno być oddalone od ciągów komunikacyjnych w domu. Dzięki temu goście będą mogli dobrze się wyspać i nie będą słyszeć, jak pozostałe osoby rozmawiają w salonie czy też robią coś w kuchni.

Powinna się tam również znaleźć odpowiednia wentylacja i ogrzewanie. Na co dzień nie musi być to pomieszczenie, w którym panuje taka temperatura jak w innych pokojach w domu. Ważne jest jednak to, aby gość miał możliwość dopasowania temperatury, w której będzie przebywał przez noc. Dobrym rozwiązaniem są więc grzejniki z termostatem, ponieważ każdy będzie mógł dopasować temperaturę do własnych preferencji.

Pokój gościnny – wygląd

Z reguły pokój gościnny powinien być urządzony w neutralny sposób. Co to oznacza? Między innymi to, że kolorystyka powinna być spokojna i nienarzucająca się – może to być biel, szarość, beż, krem czy jasne odcienie żółci i brązu. Unikaj stosowania jaskrawych barw. Na podłodze może znaleźć się klasyczne drewno, a meble powinny być w jednakowym stylu. Postaw na wygodne łóżko lub praktyczną rozkładaną sofę. Przyda się również komoda na ciuchy i stolik z fotelem. Pamiętaj, aby podczas wizyty gości, w tym pokoju nie znajdowały się Twoje rzeczy osobiste. Zamiast rodzinnych zdjęć połóż tam rośliny, wazon z kwiatami i świeczki. Niektórym może wydawać się, że taki pokój gościnny może być „mdły” ale tak naprawdę taki styl jest najlepszy, ponieważ każdy się w nim odnajdzie. Bardziej ekstrawaganckie dekoracje możesz wyeksponować w częściach wspólnych np. w salonie i jadalni.

Dodaj komentarz