Planowane inwestycje na warszawskim Targówku – budżet obywatelski

Planowane inwestycje na warszawskim Targówku – budżet obywatelski

Tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego wciąż trwa. Ponieważ etap zgłaszania pomysłów został już zamknięty, to czas poznać najciekawsze propozycje, wśród których mieszkańcy Warszawy już wkrótce będą wybierać.

Czym jest i jak działa budżet obywatelski?

Budżet obywatelski to część środków, o których wydatkowaniu mogą decydować mieszkańcy. Idea jest prosta – funkcjonowanie budżetu obywatelskiego ma zachęcić społeczność do aktywności i współdecydowania o rozwoju miasta. Projekt może zgłosić każdy mieszkaniec, każdy może też zagłosować na jeden z pomysłów dzielnicowych czy ogólnomiejskich.

Budżet obywatelski na warszawskim Targówku

Jak budżet obywatelski na warszawskim Targówku prezentuje się od strony formalnej? Jest on realizowany etapami:

  • Etap zgłaszania pomysłów jest już zamknięty. Mieszkańcy mogli zgłaszać swoje projekty w okresie od 1 grudnia 2020 do 25 stycznia 2021 r.
  • Ocena pomysłów odbyła się w okresie od 26 stycznia do 4 maja bieżącego roku. Do 31 maja 2021 r. pomysłodawcy mieli czas, aby odwołać się od wyników.
  • Głosowania zostały zaplanowane na okres od 15 do 30 czerwca. Z kolei o tym, który projekt zostanie zrealizowany w 2022 r., mieszkańcy dowiedzą się 15 lipca.

Każda zainteresowana osoba może wyrazić opinię na temat zgłoszonych pomysłów za pośrednictwem strony internetowej www.twojbudzet.um.warszawa.pl.

Warszawski Targówek – wybrane projekty na 2022 r.

Jakie pomysły zgłosili mieszkańcy? Pełna lista propozycji (w tym odrzuconych) jest dostępna na wspomnianej już stronie internetowej. Wśród nich znaleźć można m.in.:

  • „Poznaj rośliny na Skwerze Dubickiego” – to pomysł, który zakłada instalację 15 tabliczek na Skwerze Dubickiego pod najważniejszymi rodzajami drzew i krzewów. Realizacja zgłoszonego projektu ma ułatwić realizację lekcji przyrody na świeżym powietrzu. Szacowany koszt propozycji to 13 000 zł.
  • „Park kieszonkowy przy Oszmiańskiej”. Przedsięwzięcie sprowadza się do nasadzenia krzewów, drzew i roślin cebulowych na rogu ulic św. Wincentego i Oszmiańskiej. Ma to uatrakcyjnić dzielnicę. Realizacja projektu ma kosztować ok. 159 000 zł.
  • „Apteka Przodków – spacery zielarskie po Lasku i Grodzisku Bródnowskim oraz podręczny zielnik”. W ramach pomysłu zrealizowany ma zostać cykl wykładów i spacerów o charakterze otwartym, w ramach których mieszkańcy będą mogli m.in. dowiedzieć się więcej o ziołach i ich wykorzystaniu. Koszt realizacji to 97 650 zł.
  • „Tężnia solankowa na Targówku”. Propozycja jest odpowiedzią na problem zanieczyszczenia powietrza – tężnie pozytywnie wpływają na organizm. Zgodnie z założeniami projektu z tężni solankowej mógłby skorzystać każdy. Szacunkowy koszt realizacji to 360 000 zł.
  • „Publiczny kort tenisowy na Targówku”. Projekt przewiduje budowę kortu tenisowego na terenie Zespołu Szkół nr 34 im. Mieszka I, do którego mieszkańcy będą mieli dostęp przez co najmniej 25 godzin tygodniowo. Szacunkowy koszt realizacji pomysłu wynosi 350 000 zł.

Nie jest to pierwsza edycja budżetu obywatelskiego w tej dzielnicy. Szukasz mieszkania na sprzedaż na warszawskim Targówku? Jeżeli jeszcze nie mieszkasz na Targówku, ale w innej dzielnicy Warszawy, już teraz możesz wypowiedzieć się w sprawie dalszego rozwoju swojego przyszłego miejsca zamieszkania.

Dodaj komentarz