Nie da się ukryć, że w obecnych czasach składanie zamówień przez Internet, co już i tak cieszyło się sporą popularnością, jest jeszcze częściej spotykane. Również wiele firm, które w Internecie nie działały dotychczas wcale lub niewiele, przeniosły się częściowo lub nawet całkowicie do sieci.
Pojawiły się w związku z tym pewne problemy logistyczne, a także problem z wyróżnieniem się od konkurencji. Można próbować wyróżnić się cenami, ale nie jest to łatwe i na dłuższą metę ciężko w ten sposób prowadzić biznes. Rozwiązaniem tego problemu może być odpowiednie pakowanie towarów do wysyłki, co może wydawać się mało znaczące, ale w rzeczywistości jest kluczowe. Co trzeba o tym procesie wiedzieć? Wszystkie najważniejsze informacje zawarliśmy poniżej. Zapraszamy!
Można pakować standardowo, ale można też oryginalnie
Próg, poniżej którego absolutnie nie można schodzić, to zwykłe, kartonowe pudełko, niepokryte żadnymi napisami, we wnętrzu którego znajduje się produkt, zabezpieczony odpowiednio do jego rozmiarów i podatności na uszkodzenia. Do zabezpieczenia towaru można użyć folii bąbelkowej czy styropianu. Nie da się jednak ukryć, że takie pudełko raczej klienta nie oczaruje i chociaż nie powinien on zareagować na nie negatywnie, to też nie możemy się spodziewać, że zachęci go ono do ponownego skorzystania z naszych usług.
Zgoła inny efekt mogą wywrzeć pudełka oryginalne, starannie zaprojektowane i przygotowane, tak, aby stworzyć wrażenie produktu klasy premium. Oczywiście, można takie rozwiązanie stosować również przy tańszych produktach, na przykład ręcznie robionej biżuterii, aby dodać im bardziej personalnego charakteru.
Co się składa na takie oryginalne pudełko? Na przykład kolorowe wypełnienie pudełka, nadrukowane na nie logo czy obwiązanie go wstążką. Opcji jest bardzo wiele i ogranicza nas tak naprawdę tylko nasza kreatywność, a także możliwości finansowe (aczkolwiek trzeba wskazać, że producent opakowań zazwyczaj sprzedaje produkty do pakowania hurtowo, więc ceny nie należą do wysokich) i czasowe. Nietypowe pudełka nie są opcją dla absolutnie każdego biznesu, ale bez wątpienia warto je rozważyć.
Czas jest kluczowy
Nawet najpiękniej zapakowane pudełko może nie przekonać do nas klienta, jeśli przesyłka będzie się opóźniać. Warto zadbać o to, aby nadawać przesyłki najpóźniej w następnym dniu roboczym po otrzymaniu zamówienia, o ile mamy wystarczające siły przerobowe. Obecnie klienci nie są skłonni zazwyczaj czekać więcej niż kilka dni na upragnioną przesyłkę i mogą do wszelkich opóźnień podejść bardzo negatywnie.