Magazynier to osoba sprawująca opiekę nad porządkiem w magazynie. Pozory wskazują na to, że obowiązki na tym stanowisku nie są jakoś szczególnie trudne. Należy jednak pamiętać o tym, że praca, choć na pozór łatwa, wcale do takich nie należy.
Oprócz utrzymania porządku w miejscu pracy, magazynier może być odpowiedzialny także za odbiór przywożonego towaru, jego sprzedaż, uzupełnianie wszelkiej dokumentacji, a także późniejszą wysyłkę towaru do klienta. W zakres obowiązków może także wchodzić rozstrzyganie reklamacji oraz okresowa inwentaryzacja. W zależności od firmy zawód magazyniera może zatem obejmować różne zadania.
Czy trudno jest zostać magazynierem?
Nie jest trudno zostać magazynierem. W zależności od firmy na to stanowisko mogą zostać zatrudnione osoby bez żadnego doświadczenia czy ukierunkowanego wykształcenia. W niektórych przedsiębiorstwach oczekuje się jednak od kandydata min. wykształcenia zawodowego lub średniego, a także posiadania uprawnień – np. na wózki widłowe. Najczęściej podawanym warunkiem jest jednak dyspozycyjność (w przypadku pracy zmianowej), gotowość do pracy wymagającej używania siły fizycznej, a także dobre chęci. Równie często stawianym warunkiem jest umiejętność obsługi komputera i programów Pakietu Microsoft Office.
Realne szanse na awans
Magazynier ma szanse na awans. Aby jednak mieć realny wpływ na karierę, nie wystarczą same dobre chęci i perfekcyjne wykonywanie obowiązków służbowych. Przede wszystkim trzeba wykazać się otwartością na rozwój i chęciom podejmowania istotnych dla dalszej pracy w zawodzie szkoleń. Najczęściej są to szkolenia na sprzęt magazynowy – np. wózki widłowe. Kurs może zatem przynieść nie tylko awans i lepszy zarobek, ale też lżejsze stanowisko, w którym nie trzeba już przez cały dzień dźwigać ciężarów własnymi rękoma. Magazynier może także awansować na kierownika magazynu. Ta ostatnia ścieżka jest jednak bardziej wymagająca.
Szkolenia na wózki widłowe
Kurs na wózki widłowe http://www.centrumszkolen.net/kurs-na-wozki-widlowe-wroclaw/ pozwala magazynierowi zostać uprawnionym operatorem wózków widłowych. Nim jednak uprawnienia zostaną Ci nadane, musisz po pierwsze: ukończyć kurs, a po drugie: zdać egzamin przed komisją.
O ile ukończenie szkolenia nie jest trudne, o tyle zdanie egzaminu może stanowić problem – zwłaszcza jeżeli nie przykładamy się do nauki. Nie jest to jednak jedyny powód niepowodzenia. Przyczyna może także tkwić w nieumiejętnie przekazanej wiedzy, dlatego wybierając kurs, zaczerpnij opinii innych odnośnie szkoleniowego ośrodka. Dobre kursy na wózki widłowe organizuje Centrum Szkoleń, które znajduje się w różnych miejscowościach Polski – m.in. Warszawie, Wrocławiu, czy Gdańsku i Szczecinie.