Kuchnia – najważniejsze pomieszczenie w każdym domu

Kuchnia – najważniejsze pomieszczenie w każdym domu

Kuchnia to jedno z najważniejszych miejsc każdego domu, jego serce.
Aby kuchnia świetnie się prezentowała i była funkcjonalna należy kompleksowo ją zaplanować.

WYBÓR ODPOWIEDNIEGO SPRZĘTU AGD

Planując kuchnię na wymiar należy zacząć o wyboru urządzeń i sprzętu AGD. Inna kuchenka, zmywarka czy zlewozmywak będą potrzebne rodzinie wieloosobowej, a inne mniejszym rodzinom lub osobom samotnym. Istotny jest wybór odpowiedniej lodówki.
Nowoczesne kuchnie na wymiar powinny uwzględniać też miejsce na segregację odpadów. Kluczym może być wybór danej marki sprzętu AGD wyposażając naszą kuchnie na wymiar. Poznań np. jest na tyle dużym miastem, że spokojnie znajdziemy w nim sklep, który oferuje każdego rodzaju sprzęt danego producenta.

CZEGO UNIKAĆ PLANUJĄC KUCHNIĘ NA WYMIAR

Kuchnie na wymiar muszą być dobrze zaprojektowane przestrzennie, ponieważ tylko to zapewni wygodę i sprawi, że gotowanie nie zamieni się w koszmar.
Projektując kuchnie na wymiar należy unikać:
– zbyt dużych odległości między urządzeniami, ponieważ codzienne korzystanie z kuchni wymagałoby ciągłego chodzenia i byłoby uciążliwe dla nóg. Jeśli posiadamy dużą kuchnię dobrym wyjściem są wyspy, lub stół po środku.
– zbyt małych odległości, zwłaszcza między kuchnią a zlewozmywakiem, czy między zlewozmywakiem a lodówką.
– niebezpiecznych układów, jak np. zlewozmywak i kuchnia przy przeciwległych ścianach. Jest to nie tylko niewygodne, ale też niepraktyczne.
– zbyt niskich blatów
– kuchenek w narożnikach

OŚWIETLENIE KUCHNI NA WYMIAR

Planując układ kuchni należy nie zapominać o właściwym oświetleniu. Miejsce, w którym spędza się bardzo dużo czasu musi być oświetlone światłem naturalnym. Zwłaszcza miejsca takie jak blat czy stół kuchenny. Warto umieścić je w pobliżu okna, albo dla każdego odpowiednie oświetlenie.
Stół w kuchni powinien być oświetlony światłem o cieplejszej barwie, z możliwością regulacji. Sposób oświetlenia powinno zagwarantować kilka niezależnych obwodów.

WENTYLACJA W KUCHNI

Inną ważną kwestią jest wentylacja w kuchni. Nie wolno dopuścić do powstania w kuchni zaduchu poprzez nagromadzenie się oparów. Kuchnia powinna mieć dwa niezależne kanały wentylacji grawitacyjnej.

Jeden należy pozostawić otwarty na otoczenie, a do drugiego powinno się podłączyć okap z kuchenką.

Można wybrać także okap z pochłaniaczem, ale trzeba zwrócić uwagę na łatwość konserwacji i wydajność. Okap musi mieć także czyszczone filtry regularnie.

NA CO JESZCZE ZWRÓCIĆ UWAGĘ PROJEKTUJĄC KUCHNIĘ

Planując kuchnie na wymiar należy także zwrócić uwagę na szuflady i ich szerokość. Szerokie mogą nie sprawdzić się w użytkowaniu, kiedy z kuchni korzysta naraz kilka osób.

Szafki i szuflady bez widocznych uchwytów są obecnie bardzo modne. Należy jednak sprawdzić czy będą wygodne, kiedy w trakcie gotowania będziemy potrzebowali coś szybko z nich wyciągnąć.
Drewniane blaty, choć bardzo popularne, są podatne na uszkodzenia mechaniczne a także na wodę. Umieszczony przy zlewie zaczyna czernieć i się wypacza, a kiedy postawi się na nim metalowe, wilgotne puszki, pozostają na nim przebarwienia trudne do usunięcia. Zaletą blatu drewnianego jest przyjazna, ciepła faktura.

Meble z wysokim połyskiem, choć ładnie wyglądają to na pewno nie sprawdzą się przy małych dzieciach.

Minimalistyczne projekty kuchni choć mają swoich zwolenników, to wcale nie są dobrym pomysłem, ponieważ może się zdarzyć tak, ze nie będzie gdzie schować większości rzeczy.

Dodaj komentarz