Kuchenka gazowa czy indukcyjna – którą wybrać?

Kuchenka gazowa czy indukcyjna – którą wybrać?

Wiele osób urządzając własną kuchnię, coraz częściej miewa dylemat, którą kuchenkę wybrać – gazową czy może indukcyjną? W rzeczywistości jednak, dokonując wyboru odpowiedniego urządzenia, najlepiej kierować się kilkoma czynnikami. Zanim więc wybierzemy konkretny model kuchenki, zastanówmy się nad własnymi preferencjami kulinarnymi, weźmy pod uwagę istniejące przyłącze oraz styl życia.

Tradycyjna kuchenka gazowa cieszy się wciąż sporym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród osób o nieco bardziej konserwatywnych poglądach. Osoby nowoczesne natomiast, stawiające na innowacyjność oraz funkcjonalność, coraz częściej decydują się na wybór kuchenki indukcyjnej. Warto jednak przyjrzeć się wadom i zaletom każdemu rodzajowi tych sprzętów.

W sprzedaży możemy dzisiaj znaleźć zarówno ceramiczne płyty gazowe, płyty indukcyjne , jak i typowe kuchnie gazowe oraz gazowo – elektryczne. Płyty gazowe cechują się przede wszystkim nieco niższą ceną, a także są zdecydowanie tańsze w utrzymaniu (również od płyt elektrycznych, które wydają się cieszyć coraz większym zainteresowaniem). Co więcej, wybierając płytę gazową, nie musimy zbytnio martwić się o garnki, te rodzaje urządzeń bowiem nie są zbyt wymagające, jeśli chodzi o naczynia.

Zupełnie inaczej jednak jest już w przypadku płyt indukcyjnych. W tego rodzaju urządzeniach wykorzystywane jest zjawisko tak zwanej indukcji elektromagnetycznej, polegające na zamianie energii w ciepło. Płyty indukcyjne są wybierane coraz chętniej, przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo. Co więcej, takie kuchenki wydają się być również o wiele bardziej praktyczne, aczkolwiek ich ceny są znacznie droższe w porównaniu z kuchenkami gazowymi.

Jeśli zdecydujemy się na posiadanie we własnej kuchni nowoczesnej płyty indukcyjnej, musimy również pamiętać, że będą one wymagać użytkowania specjalnych garnków, wykonanych z metali ferromagnetycznych, czyli przyciągających magnes.

Płyty indukcyjne gazowe są zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu czystości. By zakupiona przez nas płyta przez długi czas zachowała nowy wygląd, najlepiej czyścić ją wilgotną szmatką z dodatkiem odpowiedniego preparatu. Należy unikać natomiast silnych detergentów czyszczących, które mogłyby zarysować powierzchnię kuchenki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *