Kto wycenia nieruchomości? Poznaj zasady i kryteria!

Kto wycenia nieruchomości? Poznaj zasady i kryteria!

Planując kupno lub sprzedaż mieszkania, staramy się zorientować w aktualnych cenach rynkowych. Czasami prosimy o pomoc znajomych z agencji nieruchomości lub ekonomistów. Innym razem próbujemy swoich sił, samodzielnie przeglądając dostępne w Internecie oferty i artykuły, a następnie porównując wyświetlające się ceny. Jednak czy zastanawiałeś się kiedyś, czyim zadaniem jest wycena nieruchomości i kto posiada ku temu należyte uprawnienia? Sprawdź, jak nie dać się oszukać!

Profesjonalna wycena nieruchomości – kto i kiedy musi ją wykonać?

Osobą uprawnioną do wyceny nieruchomości jest rzeczoznawca majątkowy. Czy to oznacza, że bez jego pomocy nie możemy w legalny sposób sprzedać mieszkania? Nie do końca. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana i różni się w zależności od sytuacji.

Istnieją okoliczności, w których skorzystanie z pomocy rzeczoznawcy majątkowego jest konieczne (osoba dokonująca wówczas wyceny nieruchomości bez odpowiednich uprawnień może zostać obarczona wysoką grzywną). Należą do nich starania o uzyskanie kredytu hipotecznego w banku. Niemal każda instytucja finansowa zatrudnia odpowiednich profesjonalistów, jednak opłacenie ich usług leży po stronie kredytobiorców. Wycena nieruchomości, potwierdzona odpowiednim dokumentem – operatem szacunkowym – jest także wymagana w trakcie sądowego podziału majątku lub spadku. Ze względu na dynamiczne zmiany, które dokonują się na rynku nieruchomości, okres ważności operatu wynosi rok.

Koszt usług świadczonych przez rzeczoznawców będzie się różnił m.in. w zależności od aktualnych stawek, zleceniodawców i miasta. Szacuje się je jednak średnio na kilkaset złotych. Dla wielu osób oznacza to spory wydatek, którego wolałyby uniknąć. Odpowiedzmy zatem na ważne pytanie: kiedy profesjonalna wycena nieruchomości nie będzie konieczna?

Cenę mieszkania możemy oszacować samodzielnie, jeśli decydujemy się na jego sprzedaż na jednym z internetowych serwisów ogłoszeniowych. Możemy również skorzystać z pomocy pośrednika nieruchomości, jeżeli zdecydowaliśmy się wcześniej na współpracę z agencją. Nie jest on urzędnikiem i nie posiada takich uprawnień jak rzeczoznawca majątkowy. Jednak na co dzień ma on styczność z nieruchomościami i ogłoszeniami. Wie, od czego zależy wartość mieszkania, co powoduje jej wzrost lub spadek. Ponadto, zarówno sprzedający jak i agent nieruchomości mogą posłużyć się metodami szacunkowymi, które stosują także rzeczoznawcy. Najpopularniejszą z nich jest podstawowa metoda porównawcza, która opiera się na oszacowaniu wartości naszego lokalu na podstawie cen innych mieszkań o podobnym standardzie. Oczywiście, usługi agencji nieruchomości także nie są darmowe. Bezpłatną wycenę mieszkania przeprowadzi dla ciebie natomiast portal nskup.pl. Korzystając z tej usługi, unikniemy dodatkowych kosztów, a jednocześnie uzyskamy za swoją nieruchomość uczciwe pieniądze.

Wycena nieruchomości online

W dzisiejszych czasach niemal wszystkie usługi są dostępne w formie online – z wyceną nieruchomości nie jest inaczej. Nskup.pl swoje szacunki opiera na bazie tysięcy ogłoszeń  zamieszczanych w Internecie. To właśnie na ich podstawie działa kalkulator wycen online, dostępny na stronie internetowej skupu. Sprzedający mogą także skontaktować się z przedstawicielem firmy w celu szybkiej sprzedaży lokalu.

Dodaj komentarz