Dziecko bardzo szybko rośnie, więc otoczenie, w którym dorasta musi być bezpieczne. Z czasem pojawiają się nie tylko dylematy czym zabezpieczyć szafę, ale jaki kolor dziecko chce mieć na ścianach. Oto kilka podstawowych rad jak w bezpieczny i praktyczny sposób podejść do dekoracji dziecięcego pokoju.
Kolor ścian ma znaczenie
Wybierz neutralny kolor, nie szalej z nadrukami, motywami safari, małej księżniczki czy Batmana. Wybierz takie rozwiązanie, które pozwoli ci na dalszą i mniej drastyczna ingerencję w wystrój pokoju w przyszłości. Dziecko rośnie w mgnieniu oka, a wraz z nim jego zamiłowania, pasje i potrzeby. Pamiętaj, że pokój ma być dla niego, nie dla ciebie. Niech on podejmie ostateczną decyzję, ty zadbaj o to, by miał w czym wybierać. Bardzo ważny jest wybór bezpiecznej i funkcjonalnej farby.
Zadbaj o odpowiednie oświetlenie
Nie zakładaj w oknach ciemnych i ciężkich zasłon czy żaluzji. Dzieci z reguły boją się ciemności, a ty swojemu maluchowi nie musisz życia utrudniać. Pamiętaj by przy łóżku znalazła się mała lampka. Najlepsza będzie ta, w której swobodnie możesz regulować intensywność światła. Zasłonki i firanki niech będą poza zasięgiem malucha. Nie ważne, że długie ciągnące się po ziemi są teraz trendy. Bezpieczeństwo dziecka to podstawowe kryterium urządzania pokoju. Nie szalej i nie obijaj ścian miękkimi poduchami, znajdź złoty środek.
Czas na meble
Pamiętaj o tym, aby odpowiednio dobrać meble do pokoju malucha. Bezpieczne dla dziecka będzie łóżko z wbudowanymi poręczami ochronnymi- to uchroni go przed sturlaniem się w trakcie snu. Unikaj kupowania drewnianych lub plastikowych krzeseł- są niestabilne. Lepiej zaopatrz się w niski stolik, a niech za krzesełka służą wygodne poduszki. Dziecko wystarczająco nasiedzi się na krzesłach w trakcie dnia, czy to przy obiedzie czy w przedszkolu.
Bezpieczeństwo na pierwszym miejsc
u
Nie rezygnuj z szaf czy komód w pokoju dziecka. Pamiętaj jednak, aby odpowiednio je zabezpieczyć przez ewentualnym atakiem ciekawości malucha. Nie musisz wykręcać klamek czy zamykać je na klucz. W sklepach z dodatkami do wnętrz znajdziesz wiele ciekawych i skutecznych rozwiązań tego problemu.
Pokój dla malucha, nie dla ciebie
Ważne by dziecko czuło się dobrze w swoim pokoju i tam chciało się bawić. Okupowanie przez niego każdego pomieszczenia, poza swoim własnym może być znakiem, że nie czuje się tam dobrze. W pokoju musi być miejsce zarówno na odpoczynek jak i na bezpieczną zabawę. Pokój ma pobudzać wyobraźnię dziecka, inspirować i cieszyć.
Upały nie wskazane
Pamiętaj, że pokoju malucha nie musisz nagrzewać do tropikalnych temperatur. Twoje dziecko, aż tyle ciepła nie potrzebuje. Idealna temperatura w mieszkaniu powinna być w granicach 21-22 stopni. Twój maluch łapie co chwilę katar? Zastanów się w czym tkwi problem. Jedną z przyczyn może być suche powietrze w mieszkaniu. Aby tego uniknąć zainwestuj w nawilżacze powietrza, najlepiej te z funkcją oczyszczania.