Kiedy najlepiej kosić trawnik?

Kiedy najlepiej kosić trawnik?

Jeżeli posiadasz trawnik to zapewne chcesz dbać o niego jak najlepiej. A jednym z najważniejszych elementów dbania o tę część ogrodu jest właśnie koszenie. Wbrew pozorom wybór odpowiedniej pory do koszenia jest bardzo ważny i może wpłynąć na kondycję naszego trawnika. Kiedy, więc najlepiej kosić trawnik i co trzeba wziąć pod uwagę planując koszenie trawy? Na te pytania spróbujemy dzisiaj odpowiedzieć.

Kiedy zacząć kosić trawę po zimie?

Zazwyczaj pierwsze koszenie przypada na początek wiosny – końcówkę marca lub początek kwietnia. Czym powinieneś kierować się przy wybieraniu momentu, na pierwsze koszenie? Przede wszystkim wiosenną pogodą. JHesli jest już wystarczająco ciepło, możesz skosić trawę zdecydowanie wcześniej.

Kiedy ostatni raz kosić trawę?

Trawę ostatni raz w roku kosimy zazwyczaj pod koniec października, ale pamiętaj, że wszystko zależy od aktualnych warunków pogodowych. Jednak lepiej nie zwlekać z ostatnim koszeniem, ponieważ musi sie ono odbyć co najmniej dwadzieścia dni przed zakończeniem wegetacji trawy.

Jaką porę dnia wybrać?

Nigdy nie koś trawy, gdy Słońce jest w zenicie. Najlepszymi porami na koszenie trawy są poranki oraz wieczory, gdy jest sucha. Jest to bardzo ważne, aby kosić tylko suchą trawę. Koszenie mokrej trawy może sprawić wiele trudności oraz prowadzić do poważnych uszkodzeń rośliny.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?

Oprócz warunków naturalnych jest jeszcze kilka innych rzeczy, które warto wziąć pod uwagę, planując koszenie trawnika. Przede wszystkim musisz uwzględnić wszystkie twoje dłuższe wyjazdy, kiedy nie będziesz mógł kosic trawy. Warto o tym pamiętać, abyś po powrocie nie miał trudności z koszeniem zbyt długiej trawy.

Spokój sąsiadów

Kolejnym ważnym czynnikiem, który musisz wziąć pod uwagę, gdy planujesz koszenie trawnika – są twoi sąsiedzi. Zapewne nie chcesz mieć z nimi konfilktów, dlatego nigdy nie koś trawy w trakcie trwania ciszy nocnej. Ponadto kosząc w trakcie świąt lub dni wolnych weź pod uwagę, że niektórzy mogą wtedy wypoczywać. Oczywiście, jeśli nie masz innej możliwości, musisz skosić wtedy, kiedy masz czas, ale jeśli możesz – wybieraj taką porę, aby nie zakłócać spokoju twoich sąsiadów.

A może naturalna łąka?

Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest niekoszenie trawnika wcale i zakładanie łąki. Wybierając tę opcję zaoszczędzasz wiele czasu, który musiałbyś spędzić na koszeniu. Ponadto takie rozwiązanie jest bardzo dobre w czasie suszy oraz pomaga wielu owadom żyjącym w wysokich trawach. Dlatego warto również rozważyć tę opcję.

Dodaj komentarz