Posiadanie drzewek owocowych na działce czy w ogrodzie jest marzeniem niejednego właściciela własnego kawałka ziemi. Opieka nad nimi, doglądanie wszystkich faz wzrostu, od kwiatów po owoce gotowe do zbioru jest satysfakcjonujące. Zanim jednak do tego dojdzie, należy drzewo posadzić. Kiedy najlepiej to robić?
Najlepszy czas na sadzenie drzew owocowych
Czas sadzenia drzew owocowych uzależniony jest od gatunku oraz od tego, czy system korzeniowy jest odkryty. Jeśli drzewko zostało kupione w doniczce, wówczas można je sadzić przez cały sezon. Należy jedynie pamiętać, że gleba nie może być zamarznięta. Drzewko przesadzone wraz z całą bryłą ziemi z doniczki szybciej się zaaklimatyzuje i nie wymaga długiego czasu regeneracji dzięki temu, że jego korzenie nie są uszkodzone.
Drzewka z odkrytym systemem korzeniowym przesadza się wczesną wiosną lub jesienią. Ważne jest, aby drzewa były jeszcze w fazie spoczynku przed sezonem lub po okresie wegetacji.
Jakie gatunki drzew owocowych sadzić wiosną?
Wczesna wiosna to dobry czas na sadzenie drzewek bardziej wrażliwych, do których należą:
- morele
- brzoskwinie
- wiśnie
- śliwy
- czereśnie
Dzięki przesadzeniu na początku sezonu (kwiecień, maj), drzewa ze słabszym systemem korzeniowym mają dużo czasu na aklimatyzację i przygotowanie się do zimy.
Które drzewa owocowe można sadzić jesienią?
Początek jesieni, kiedy ziemia nie jest jeszcze zamarznięta, to pora odpowiednia na sadzenie odpornych gatunków drzew, takich jak:
- grusze
- jabłonie
- orzechy
Ich systemy korzeniowe są bardziej odporne i bez problemu po okresie wegetacji zaaklimatyzują się w ziemi przed zimą. Dzięki temu nie zaburzy się ich rozwoju, szybciej zaczną wypuszczać nowe pędy i owocować.
Niezależnie od tego, czy sadzenie odbędzie się wczesną wiosną lub jesienią, trzeba pamiętać, aby nie umieszczać drzewek w zamarzniętej ziemi.
Podczas sadzenia pamiętaj o kilku zasadach
Jeśli drzewko owocowe zostało kupione w doniczce, sprawa jest prosta. Wystarczy wykopać dołek trochę większy od rozmiarów pojemnika, na dno dać trochę kompostu, a następnie włożyć drzewko razem z całą bryłą ziemi. To daje największą szansę na przyjęcie się rośliny. Głębokość posadzenia powinna być identyczna jak ta, na której rosło w doniczce.
W przypadku drzewka bez doniczki, należy wykopać dołek takiej wielkości, aby móc swobodnie umieścić w nim korzenie. Nie należy ich podwijać czy skręcać, można jedynie uciąć te uszkodzone. Dno dołka warto przysypać kompostem. Następnie drzewko umieszcza się w dołku na tej samej głębokości, na której rosło w szkółce i przysypuje ziemią.
Warto drzewko zabezpieczyć przed przechylaniem się za pomocą taśm. Należy też pamiętać o obfitym podlewaniu w pierwszym okresie aklimatyzacji.