Jakie schody warto wybrać do domu?

Jakie schody warto wybrać do domu?

Schody w domu jednorodzinnym obecnie często stanowią jego ważny element architektoniczny. Już nie ukrywa się ich w klatkach schodowych, ale umieszczane są w otwartej przestrzeni holu połączonego z salonem. W niektórych domach już na etapie projektowania przewiduje się schody betonowe. W innych planuje się konstrukcje samonośne, które połączą piętra. Same schody mogą być wykonane z betonu, drewna, czy metalu. Jakie wybrać najlepiej, aby pasowały do ogólnej aranżacji?

Z jakiego materiału wybrać schody do domu?

Najbardziej bezpieczną i wnoszącą do domu ciepło oraz przytulność konstrukcją są schody drewniane. Mogą mieć wiele odsłon i wykończeń, dzięki czemu można je dopasować do każdej aranżacji. Mimo że drewno jako materiał higroskopijny chłonie wodę i cały czas pracuje, obecne technologie pozwalają na tworzenie trwałych schodów drewnianych z wysokiej jakości gatunków twardego drewna, które zaimpregnowane i właściwie pielęgnowane przetrwają długie lata. Alternatywą dla nich mogą być schody betonowe, które jednak często wydają się konstrukcją zbyt surową i również ociepla się je drewnem. Schody metalowe natomiast, jeszcze niedawno używane wyłącznie w obiektach przemysłowych, obecnie czasem są wybierane do domów w stylu industrialnym. Nie jest to jednak najlepszy wybór, ponieważ chodzenie po nich powoduje dużo hałasu, a ewentualny upadek może być tak samo groźny, jak na schodach betonowych. Najbezpieczniejsze wydają się w takim przypadku te wykonane z drewna. Obecne rozwiązania technologiczne pozwalają je wystylizować tak, aby imitowały metal i pasowały do loftów. Jak widać, drewniane schody nie odeszły wcale do lamusa, ale wracają w nowoczesnej odsłonie w wielu wariantach.

Jakie rodzaje schodów ma się obecnie do wyboru?

Istnieją różne rodzaje schodów samonośnych, a wybór konkretnego typu powinien być podyktowany nie tylko stylem domu, ale i możliwościami architektonicznymi oraz ilością powierzchni, jaką chce się na nie przeznaczyć. Oto najpopularniejsze typy schodów samonośnych:

– schody policzkowe

Ten typ schodów znany jest od wielu lat. Stopnie w tej konstrukcji opierają się na bocznych panelach zwanych wangami. Można je budować w formie pełnej lub ażurowej. W tej drugiej nie mają podstopni, a przestrzeń między stopniami przepuszcza światło. To właśnie ten rodzaj wybierany jest do nowoczesnych konstrukcji, kiedy użytkownikom zależy na doświetleniu wnętrza.

– schody dywanowe

Tego rodzaju schody to nowoczesny wynalazek, który cieszy się wielką popularnością w nowych minimalistycznych wnętrzach. Mocowania schodów są niewidoczne, a sama ich konstrukcja sprawia wrażenie wiszącej w powietrzu. Pięknie wyglądają wykonane z drewna dębowego. Czasami można takim drewnianym dywanem przykrywać również schody betonowe.

– schody półkowe

To absolutny hit w nowoczesnych nastawionych na minimalizm wnętrzach. Wyglądają jak półki w równych odstępach zawieszone na ścianie. Mogą być montowane jednak wyłącznie do ściany nośnej, aby zachować bezpieczeństwo. Dodatkowym ich zabezpieczeniem i wzmocnieniem może być balustrada.

Dwa pierwsze rodzaje schodów mogą występować w różnych układach. Tam, gdzie jest wystarczająco dużo miejsca, można postawić na schody dwubiegowe z podestem lub jednobiegowe. Ciekawym rozwiązaniem, chociaż mniej komfortowym dla użytkowników są schody w układzie zabiegowym. Na zakręcie mają one stopnie w kształcie trójkątów lub trapezów. Aby zaoszczędzić sporo miejsca, można zdecydować się na schody spiralne, w których stopnie montowane są do pionowej belki, wokół której pną się w górę. Dodatkowym ich zabezpieczeniem jest odpowiednia barierka. Nadają się również do łączenia dolnego poziomu wnętrza z antresolą.

Na jaką balustradę warto się zdecydować?

Niektórzy decydują się na schody bez balustrady, co może okazać się czasami bardzo niebezpieczne. Nawet młody zdrowy człowiek może się potknąć czy stracić równowagę podczas wchodzenia, czy schodzenia na dół i jeśli przy schodach nie będzie balustrady, nieszczęście gotowe. Jeśli wnętrze ma być nowoczesne i przestronne, utrzymane w minimalistycznych stylu, można zdecydować się na balustradę wykonaną ze szkła hartowanego. Wystarczająco zabezpieczy użytkowników schodów, a przy tym nie ograniczy światła, przestrzeni ani nie przesłoni piękna samej konstrukcji schodowej. Jeśli ktoś nie jest przekonany do szkła, może zdecydować się na bardziej tradycyjną barierkę drewnianą, metalową lub taką, która łączy w sobie oba te materiały. W klasycznych aranżacjach często wybiera się takie standardowe sprawdzone rozwiązania. W zależności od konkretnego stylu można zdecydować się na większe lub mniejsze zdobienia balustrad. W nowoczesnych domach zaaranżowanych w stylu industrialnym modne są metalowe barierki z poziomych prętów wykończone drewnianą poręczą, lub balustrady szklane. W stylizacjach skandynawskich obecnie bardzo popularnych stawia się raczej na barierki drewniane cechujące się prostotą. To balustrada bowiem nadaje schodom styl i mimo że traktuje się ją jako dodatek, warto wybierać ją właśnie pod kątem ogólnej aranżacji wnętrza.

Współczesne schody w domu służą nie tylko przemieszczaniu się na wyższe kondygnacje, ale są jego prawdziwą ozdobą. Coraz częściej wybiera się schody drewniane, które wprowadzają ciepło i domowy klimat. Przy wyborze jednak warto postawić na sprawdzonych producentów schodów oraz takie gatunki drewna, które przetrwają najdłużej, jak dąb, jesion, czy niektóre gatunki egzotyczne. Efektownym dodatkiem będzie odpowiednio dobrana barierka, która nie tylko zabezpieczy użytkowników, ale i nada odpowiedni charakter całym schodom.

Dodaj komentarz