Jakie są najlepsze sposoby na odnowienie mebli?

Jakie są najlepsze sposoby na odnowienie mebli?

Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba osób wychodzi z założenia, że odnowienie mebli jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, niż zakup nowych egzemplarzy. W jaki sposób można zatem odnowić stare meble, by nie tylko prezentowały się świetnie, ale również mogły służyć przez wiele lat.? O czym trzeba pamiętać podczas wykonywania poszczególnych zabiegów? 

Tapicerowanie mebli

Należy mieć świadomość, że tapicerka stosunkowo szybko ulega zniszczeniu. Bardzo często dochodzi do sytuacji, że konstrukcja krzesła lub fotela może być w doskonałym stanie, ale wspomniana tapicerka będzie praktycznie niemożliwa do wyczyszczenia lub podziurawiona. Rekomendowane jest wtedy w pierwszej kolejności zdjęcie starej tapicerki, a następnie zweryfikowanie czy gąbki, które służą za oparcie lub siedzenie na pewno się w świetnym stanie. Jeżeli tak będzie, to wystarczy, że dana osoba dokona wymiany materiału, który je pokrywa. W przeciwnym razie trzeba będzie wymienić całość. Krzesła z tapicerowanym siedziskiem można bez problemu samodzielnie odrestaurować. Należy wyciągnąć siedzisko i nałożyć na nie nową tkaninę. Z kolei wymiana tapicerki na kanapie czy fotelu będzie znacznie trudniejszym zadaniem. Osobom, które nie mają żadnego doświadczenia w tego typu pracach, zalecane jest zlecenie jej profesjonaliście, który zajmuje się zawodowo tapicerowaniem. 

Malowanie mebli

Malowanie jest jednym ze sposobów, który może dać satysfakcjonujące rezultaty. Godny uwagi jest fakt, że obecnie można odmalować zarówno meble laminowane, jak i drewniane czy wykonane z metalu. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że za odnawianie mebli wspomnianą metodą mogą zabrać się nawet osoby, które nie mają praktycznie żadnego doświadczenia w renowacji. Należy zaopatrzyć się w pędzel, szlifierkę, papier ścierny, wałek czy właściwą farbę. Pierwszym etapem powinno być rozkręcenie mebla. Następnym etapem będzie zmatowienie lub zeszlifowanie wierzchniej warstwy mebla, a także bardzo szczegółowe oczyszczenie go z ewentualnych zabrudzeń. Później trzeba nałożyć nową warstwę farby.

Woskowanie lub olejowanie mebli

Kolejny świetnym sposobem na to, by odnowić meble wykonane z drewna będzie olejowanie lub woskowanie ich powierzchni. Wspomniany zabieg będzie w stanie bardzo dobrze zabezpieczyć fakturę drewna. Ponadto umożliwi zachować jego matowe wykończenie czy naturalny wygląd. Osoby, które zaopatrzą się w odpowiedni preparat powinny bardzo dokładnie zeszlifować starą powierzchnię mebla. W momencie, gdy szlifowanie zostanie już zakończone, należy cierpliwie wcierać olej do drewna lub wosk. Użytkownik następnie musi pozwolić określonemu preparatowi wchłonąć się i wyschnąć. 

Dodaj komentarz