Jaki klej montażowy wybrać do różnych prac?

Jaki klej montażowy wybrać do różnych prac?

Lato i piękna pogoda sprzyjają temu, by w wolne dni zająć się nie tylko drobnymi naprawami, ale także, a może przede wszystkim, remontami mieszkań, domów i zagospodarowaniem przydomowych ogrodów. Jeżeli lokal czy ogródek nie są zaniedbane i nie wymagają całkowitego remontu od zupełnych podstaw, to często mamy do czynienia z całą gamą prac dekoracyjnych i wykończeniowych. W takiej sytuacji niezbędne stają się kleje montażowe, które doskonale kleją różne materiały, poczynając na drewnie i metalu, poprzez szkło, ceramikę czy sklejkę, aż do korka, styropianu oraz PCV. Przy pomocy dobrze dobranego kleju można przymocować praktycznie wszystko, ale jak wybrać, by mocowanie było trwałe?

Pamiętaj o rodzaju spoiwa!

Kupując klej, koniecznie sprawdź jego przeznaczenie. Inne właściwości mają kleje zewnętrzne i wewnętrzne, poza tym nie wszystkie przeznaczone są do wszystkich rodzajów materiałów. Jeżeli nie kleimy czegoś bardzo ciężkiego, to dobrym wyborem może się okazać klej uniwersalny. Polecany jest w szczególności klej akrylowy, który nadaje się zarówno do pomieszczeń, jak i do użytku zewnętrznego. Bez problemu przykleimy nim ozdobne elementy fasadowe, ale również listwy przy suficie lub podłodze czy wykładzinę podłogową PCV albo gumoleum.

Kupując klej akrylowy, pamiętaj, żeby wybrać sprawdzoną i znaną markę. Dobrze jest wcześniej sprawdzić opinie w Internecie, chociażby na forach budowlanych. Ich użytkownicy chętnie dzielą się spostrzeżeniami i polecają sobie najlepsze produkty. Jednak nawet najlepszy klej nie służy do mocowania elementów o wysokiej wadze, więc pamiętaj, że może to być niebezpieczne i lepiej zastosuj dodatkowy wspornik lub użyj jednego spoiwa.

Dlaczego właśnie kleje uniwersalne?

Bo zazwyczaj są po prostu najpraktyczniejsze. O ile nie ma potrzeby klejenia bardzo dużej ilości przedmiotów z jednego materiału, to klej akrylowy uniwersalny po prostu sprawdzi się najlepiej. Przymocujesz nim drewnianą poręcz do betonu, ale także lustro w łazience czy przyczepisz do fasady gipsowy gzyms. Zamontujesz na niego nawet płyty sufitowe. Nadaje się on do naprawdę wielu różnych zastosowań i jest łatwy w aplikacji przy pomocy pistoletu do silikonu, gdyż zapakowany jest zwykle w podobną, wygodną tubę. Ponadto można go dobrać w pasującym nam kolorze i odcieniu, żeby nie musieć się martwić, iż będzie się brzydko odcinał od klejonego materiału.

 

Zanim skorzystasz z konkretnego środka, dowiedz się, czy na pewno jest on odpowiedni do tego, co będziesz robić. Jednak pamiętaj, że jeżeli nie jesteś profesjonalnym budowlańcem lub wykończeniowcem, to uniwersalny klej powinien wystarczyć.

Dodaj komentarz