Jak zrobić stojak do choinki z naturalnego drewna?

Jak zrobić stojak do choinki z naturalnego drewna?

Do świątecznych rytuałów należy kupno świątecznego drzewka i oprawienie go. Powstaje odwieczny dylemat, w jaki sposób oprawić choinkę, by oprawa nie szpeciła całości, pasowała do wnętrza i jednocześnie była stabilna. Oprawy plastikowe powoli odchodzą w przeszłość. Zastępują je stojaki metalowe, które dosyć trudno wykonać samemu, ponieważ wymagają użycia specjalnego sprzętu. Wiele osób decyduje się na kupno drzewek w donicach. Donice są jednak plastikowe i nie stanowią atrakcyjnej ozdoby. Drzewka świąteczne w donicach są stosunkowo niewielkie.

Plastikowe oprawy nie zawsze są ładne, a jednocześnie nie gwarantują stabilności. Naturalnie wyglądają oprawy drewniane, lecz nie można ich kupić ze względu na fakt, że nie są wyposażone w mechanizmy pozwalające dowolnie dopasować grubość pnia drzewka do otworu. Jedyną metodą, by uzyskać oczekiwany efekt jest samodzielne i indywidualne wykonanie takiej oprawy. Samodzielne wykonanie stojaka na świąteczne drzewko wymaga nieco umiejętności technicznych, trochę siły i odpowiedniego miejsca. Najlepszy będzie garaż lub zabezpieczona grubą folią lub kartonem podłoga w w mieszkaniu. Należy się liczyć z zaśmieceniem otoczenia, więc warto zadbać o tę sferę pracy z drewnem.

Drewniany stojak na choinkę

Do wykonana stojaka potrzebna będzie mała, ręczna piła do drewna, wiertarka, wkręty dłuższe o 1-2 cm niż grubość deski, ołówek i miarka  oraz przede wszystkim 4 równe deseczki. Jeżeli jest jedna deska, to należy ją przeciąć na 4 równe kawałki piłką do drewna.

Kolejne czynności przy robieniu drewnianego stojaka do choinki:

  1. Długość deseczek jest zależna od grubości pnia i wysokości choinki. Stojak powinien być stabilny.
  2. Wyznaczanie przestrzeni na pień wewnątrz stojaka – w tym celu należy zmierzyć średnicę pnia, dodać pół grubości deski oraz maksymalnie 1 cm zapasu. Wszystkie wymiary należy dodać do siebie.
  3. Wymierzoną odległość trzeba odmierzyć na desce i zaznaczyć ją ołówkiem.
  4. W 1/4 linii oraz 3/4odległości wykreślonej poprzecznej linii krzyżykami zaznaczyć miejsce na otwory.
  5. W wyznaczonych miejscach wywiercić otwory o szerokości wkrętów.
  6. Wszystkie czynności od pkt 3 do 5 powtórzyć na każdej desce.
  7. Deseczki postawić na krawędziach i złączyć się ze sobą na zaznaczonych liniach prostopadle do siebie i skręcić.
  8. Drzewko wstawić do środka i dokręcić silnie wszystkie wkręty. Jeżeli otwór jest zbyt szeroki, można wywiercić dodatkowe otwory w pniu i je dokręcić ze stojakiem.

Oprócz instrukcji, jak zrobić stojak na choinkę z desek, najważniejsze jest dopasowanie wielkości stojaka do drzewka. Musi być stabilny i solidny. Im dłuższe ramiona stojaka, tym mniejsze ryzyko, że drzewko się przewróci. Może okazać się potrzebne również podtrzymanie drzewka wkrętami. Jeżeli okaże się, że choinka nie stoi zbyt stabilnie, dla bezpieczeństwa warto wywiercić dodatkowe otwory w stojaku i odpowiednio długimi wkrętami dodatkowo wzmocnić całą konstrukcję, przytwierdzając do pnia równomierne z każdej strony. W pniu można również wywiercić dodatkowe otwory na wkręty.

Gotowy stojak wspaniale się komponuje z naturalnym drzewkiem. Nie trzeba go szlifować, ewentualnie te krawędzie deseczek, na których jest postawiony. Urok stojaka polega na wyeksponowaniu piękna surowego drewna. Stojak może być ozdobiony naturalnymi materiałami. Ciekawie wygląda gruby sznurek jutowy okręcony wokół ramion stojaka lub pnia choinki, w wolne przestrzenie można powtykać drobne gałązki i oprószyć całość białym lub błyszczącym proszkiem.

Choinka na pniu

Innym rodzajem stojaka może być pień. Podobnie, jak w przypadku stojaka z desek, najważniejsze jest dopasowanie wielkości i szerokości pnia do grubości i wysokości choinki. Walor stojaka pnia polega na jego ciężkości. Waga daje gwarancję, że drzewko będzie stabilne.

Jak zrobić choinkę na pniu? Potrzebny będzie wycięty, gruby okręg z pnia, wiertarka, otwornica, ołówek i miarka. Kolejne czynności:

  1. Wyznaczyć środek okręgu, można to zrobić przy pomocy miarki i ołówka. Okrąg nie będzie idealnie okrągły, ponieważ pień nigdy taki nie jest.
  2. W środku pnia za pomocą wiertarki wyciąć otwór. Ta czynność jest stosunkowo trudna, im szerszy pień, tym większy otwór należy wywiercić. Zwyczajne wiertło należy zastąpić tzw. otwornicą, czyli rodzajem szerokiej, owalnej nasadki z zębami na obrzeżach. Można użyć otwornicy diamentowej, przeznaczonej do wywiercania szerokich otworów w kafelkach i betonie.
  3. Do wywierconego otworu wcisnąć pień drzewka. Jeżeli pień jest nieregularny, można puste przestrzenie wypełnić gałązkami lub nawet wcisnąć w nie metalowe wkręty.
  4. Otwór powinien być głęboki. Jeżeli pień drzewka jest nierówno odcięty, należy go wyrównać, by nie powodował chybotania.

Pewnym ryzykiem może być pękanie pnia w trakcie wycinania w nim szerokiego otworu. Przed rozpoczęciem pracy trzeba dokładnie obejrzeć cały pień i  wybrać taki, który nie ma głębokich rys i pęknięć. Mogą się pogłębić w trakcie pracy lub rozpaść już po umocowaniu drzewka.

Podstawa nie musi być zrobiona z idealnie okrągłego pnia. Można ją zrobić z pnia nieregularnego lub innego, dużego kawałka drewna o płaskiej powierzchni z jednej strony. Najważniejsze jest dokładne wyznaczenie środka ciężkości. Bardzo ciekawie prezentuje się świąteczne drzewko umocowane we fragmencie rozłożystego konara. Znalezienie środka ciężkości może stanowić spore wyzwanie. Otwór na drzewko wykonuje się taką samą techniką, jak w przypadku zwyczajnego okręgu z pnia o w miarę regularnym kształcie.

Pień wygląda naturalnie i bardzo atrakcyjnie. Jest solidny, o ile dopasowany został odpowiednio do drzewka. Walorem jest ciężar, który minimalizuje ryzyko przeciążenia pod wpływem wagi choinki. Nie należy go szlifować, a szczególnie atrakcyjnie wygląda pień z zachowaną korą.

Aranżacje z choinką na pniu

Umocowanie choinki na pniu może stanowić samodzielny stojak, ale również jest elementem do wykorzystania w wielu ciekawych aranżacjach. Na płaszczyźnie pnia wspaniale wyglądają stylizowane ozdoby świąteczne. Jeżeli są wyłożone zielonymi gałązkami lub naturalnymi ozdobami z juty, drewna i sznurka wyglądają niezwykle atrakcyjnie.

Ceramiczne i metalowe donice

Pień z drzewkiem można wstawić do stylizowanej, dużej, ceramicznej  lub cynkowej donicy. Do donicy należy dodatkowo na spód wsypać piasek lub wyłożyć ją kamieniami, by zabezpieczyć przed przewróceniem się. Dopiero do tak obciążonej donicy wkłada się drzewko na pniu. Donice są wspaniałym rozwiązaniem aranżacyjnym dla drzewek o stosunkowo niewielkiej wysokości.

Drewniane skrzynie i pojemniki

Świąteczne drzewko na pniu wspaniale wygląda w drewnianej skrzyni na kwiaty ogrodowe lub w stylizowanej skrzyni. Walor umocowania drzewka w  skrzyni polega nie tylko na atrakcyjności wizualnej, lecz również zachowaniu niezbędnej stabilności. Dodatkowo skrzynię można wykorzystać do umieszczenia w niej ozdób, prezentów i innych atrybutów świątecznych.

Drewniane stojaki i drzewka na pniu nie są powszechnie spotykane. Wymagają sporych nakładów pracy i czasu. Bez odpowiedniego sprzętu (wiertarka, piła, wkręty, nasadki – otwornice itd.) nie są możliwe do wykonania. Nie trzeba mieć specjalnych umiejętności, lecz odrobina doświadczenia się przyda. Końcowy efekt jest jednak niepowtarzalny i wzbudza powszechny podziw.

Oprawione w drewno drzewko pięknie się komponuje z rustykalnymi wnętrzami, stojące na podłodze z naturalnego drewna lub na tle ceglanej ściany.

Jedyne wady drewnianych stojaków to brak możliwości nawilżania drzewka. Wilgotne drewno się wypacza i wówczas powstaje ryzyko utraty stabilności przez całą konstrukcję. Warto więc umieścić tak oprawione drzewko w miejscu oddalonym od źródeł ciepła.

Dodaj komentarz