Jak wybrać wycieraczkę do domu?

Jak wybrać wycieraczkę do domu?

Wycieraczki to wyposażenie domu, do którego często nie przywiązujemy wagi. To bardzo zgubne podejście, bowiem dzięki nim można zapobiec znacznemu zabrudzeniu domu. Co jest ważne, gdy szuka się wycieraczki do domu? Na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać wycieraczkę?

Wycieraczki spotykamy zarówno w budynkach użyteczności publicznej, przed lokalami w budynkach wielorodzinnych, jak i w domach. Każde z tych miejsc wymaga innego rodzaju. Wycieraczki obiektowe stosuje się w lokalach o dużym natężeniu ruchu, są one najczęściej wielkoformatowe, bardzo wytrzymałe i mocne. Jednak nie mają walorów estetycznych. Do mieszkań i domów lepiej wybierać wyposażenie nie tylko funkcjonalne, ale i ładne.

Właśnie dlatego warto szukać poradników, które wskazują, czym się kierować podczas zakupów. Znacznie łatwiejsze jest urządzanie domu z serwisem normalna.pl, który pełen jest praktycznych wskazówek, dzięki którym wiadomo, jak wykończyć własne cztery kąty. Artykuły poradnikowe pomagają zrozumieć, jakie kwestie najlepiej wziąć pod uwagę podczas wyboru. Wycieraczka pod drzwi jest przykładem takiego wyposażenia, którego wybór z pozoru nie powinien być skomplikowany, a jednak warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Jakich?

Wycieraczki do domu – jaki materiał?

Wycieraczka wejściowa do domu i mieszkania może być wykonana z różnego rodzaju materiału. Jest więc to podstawowe kryterium, które należy uwzględnić podczas wyboru. Najtańsza i najpopularniejsza jest wycieraczka gumowa. Jest bardzo trwała, dokładna, a także bardzo odporna na wilgoć. Wycieraczki gumowe są też łatwe do utrzymania w czystości. Wystarczy je wytrzepać lub obmieść. Wśród gumowych wycieraczek można znaleźć takie z igiełkami, które doskonale usuwają z butów nawet najmniejsze zanieczyszczenia. Kupić można również gumowe wycieraczki z korytkiem. One doskonale zbierają wodę z obuwia. Ażurowa gumowa wycieraczka jest z pewnością najłatwiejsza w utrzymaniu w czystości, ale estetycznie nie zachwyca.

Drugim materiałem, z jakiego robione są wycieraczki, jest kokos. To bardzo ekologiczne rozwiązanie, niestety mało ekonomiczne. Wycieraczka kokosowa świetnie zbiera nawet bardzo drobne zanieczyszczenia, doskonale wchłania też wodę. Niestety dość szybko się zużywa. Plusem wycieraczki z kokosa jest to, że daje się barwić. Dostępne są więc z różnym wybarwieniem. Śmieszne wycieraczki z napisami i nadrukami są chętnie wybierane przez właścicieli mieszkań.

Najbardziej wytrzymała, ale też najdroższa jest wycieraczka metalowa. Często może być hybrydą – zawierać elementy z gumy lub kokosa. Taka wycieraczka pod drzwi zewnętrzne jest odporna na mróz. Dobrze, gdy ma na zewnątrz swoją wnękę. Dzięki temu się nie przesuwa, a zabrudzenia zostają w środku.

Kupić można jeszcze wycieraczki wykonane z tworzyw sztucznych. Zazwyczaj przypominają sztuczną trawę. Mają ostre igiełki, które pozwalają na dokładne wymiecenie zanieczyszczeń z butów. Wycieraczki z tworzyw sztucznych są tanie, odporne na wilgoć i łatwe do utrzymania w czystości. Niestety często zdarza się, że są mało wytrzymałe. Igiełki mogą się wyginać na różne strony.

Jaka wycieraczka do przedpokoju, a jaka pod drzwi zewnętrzne?

Na pewno w przypadku mieszkań wystarczająca będzie wycieraczka pod drzwi wewnętrzne wykonana z kokosa, a nawet tekstylna. Często przed wejściem do budynku i tuż za nim są już wycieraczki obiektowe, więc pod sam lokal mieszkalny znosi się niewiele zanieczyszczeń.

W przypadku domu sytuacja jest trudniejsza. Na pewno wycieraczka pod drzwi zewnętrzne powinna być metalowa lub gumowa, ale dodatkowo w wiatrołapie niech znajdzie się taka, która będzie zbierała z obuwia wodę.

Dodaj komentarz