Jak w prosty sposób uprawiać i pielęgnować cyklamen?

Jak w prosty sposób uprawiać i pielęgnować cyklamen?

Cyklamen występuje we wszystkich kolorach od jesieni do wczesnej wiosny. Występują we wszystkich kształtach i rozmiarach, ale to właśnie mini-cyklameny są obecnie najczęściej uprawiane, ponieważ są łatwiejsze w pielęgnacji.
Małe przypomnienie o pielęgnacji: najlepiej trzymać je w chłodnym, dobrze oświetlonym pomieszczeniu o temperaturze 12-18CC, na parapecie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, ponieważ wytrzymują temperatury powyżej zera stopni.

Podlewanie cyklamenów.

Wystarczy go obserwować, aby ocenić jego pragnienie: potrzebuje wody, gdy zaczyna więdnąć. Nie wpadaj w panikę, jeśli liście i kwiaty opadną. Podlewanie z boku doniczki, a nigdy na sercu, ponieważ wilgoć powoduje gnicie cebuli, to główna rada udzielana przez florystów.
Specjaliści od cyklamenów zrozumieli to i opracowali prostą metodę ich podlewania: od spodu! Ogrodnicy uprawiają je na półkach i tzw. matach “podwodnych”. Woda podnosi się na tackach i natychmiast opada z powrotem, zwilżając tylko dno naczynia.
Kiedy kupujesz cyklamen, większość czasu jest podlewany przez sub-nawadniania.
Zróbmy też bardzo proste podlewanie, umieszczając cyklamen w pojemniku, który będzie otrzymywał wodę. I za każdym razem, gdy schyla głowę, nalewamy szklankę wody i to wszystko!
W ten sposób cyklamen może być przechowywany przez lata.

Pozostawić cyklamen do odpoczynku.

Zacznij od spowolnienia podlewania, gdy już nie kwitnie lub prawie kwitnie, aż liście zżółkną. Jej cykl wegetacyjny dobiegł końca, mogłaby zostać posadzona na rabacie lub zapomniana w nieoświetlonej szopie bez podlewania przez wiele miesięcy.

Ponowne nawadnianie jesienią.

Jesienią wystarczy niewielkie podlewanie, a na cebuli zaczną pojawiać się nowe liście. Konieczne jest wznowienie podlewania bardzo delikatnie, umieszczając doniczkę w świetle, w którym była umieszczona w poprzednim roku.

Cyklamen – pomnażanie.

W czasie kilkumiesięcznego okresu kwitnienia część kwiatów pozostała przyczepiona i utworzyła strąki z nasionami wewnątrz, które wykiełkowały u podnóża.
Aby mieć więcej, można przesadzić je do każdej małej doniczce z terakoty i, podobnie jak roślina macierzysta, będą one umieszczone w świetle w temperaturze 12 do 18 C C z podlewania przez subirrygacji, czyli od dołu. Tak właśnie działa cykl cyklamenu.

Dodaj komentarz