Jak urządzić jadalnię – aranżacja, funkcjonalność i wymiary

Jak urządzić jadalnię – aranżacja, funkcjonalność i wymiary

https://mat-dom.pl/

Jadalnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To właśnie tam spotykamy się z całą rodziną, aby wspólnie zjeść posiłek i porozmawiać. Warto zadbać o to, aby było to pomieszczenie inspirujące i estetycznie urządzone. W końcu w ładnym wnętrzu o wiele milej spędza się czas i oddaje relaksowi. Zobacz jak urządzić funkcjonalną i ładną jadalnię w kilku prostych krokach wraz z https://mat-dom.pl/.

Funkcjonalność i wymiary jadalni

Metraż pomieszczenia, w którym ma być jadalnia, ma znaczenie, jeśli chodzi o jej funkcjonalność. Najlepiej byłoby oddzielić osobny pokój, na rzecz jadalni jednak nie oznacza to, że jeśli nie masz takiej możliwości, to musisz zrezygnować z urządzenia tego miejsca. Bardzo często korzysta się z przestrzeni pomiędzy kuchnią a salonem i to właśnie tam można ustawić krzesła i duży stół jadalniany. Najważniejsze jest to, aby zachować odpowiednie odległości, tak aby poruszanie się pomiędzy stołem i krzesłami było wygodne.

Ustaw stół przynajmniej metr od ściany i zadbaj o to, aby można było swobodnie przesunąć krzesła i oddalić się od stołu. Najmniej miejsca zajmie stół kwadratowy, który będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku kawalerek i miejsc, w których nie ma zbyt wiele wolnej przestrzeni między kuchnią a salonem. Najwięcej miejsca zajmie stół okrągły lub prostokątny, który pomieści sześć i więcej osób. Jeśli na ścianie, koło której stoją krzesła, zamontowany jest grzejnik, to zwiększ odstęp stołu od ściany. Duży wybór grzejników dekoracyjnych, które mogą sprawdzić się w jadalni, znajdziesz na https://mat-dom.pl/.

Aranżacja jadalni

Podczas urządzania jadalni należy zadbać o to, aby podłoga i ściany w niej były odporne na zachlapania i zarysowania. Krzesła będą tam odsuwane regularnie, dlatego dobrze byłoby, gdy podłoga, jaką wybierzemy, była wytrzymała i odporna na przesuwanie po niej mebli. Dobrym rozwiązaniem będą płytki, które są o wiele bardziej wytrzymałe niż drewniane panele.

Jeśli chodzi o ściany, to warto wybierać farby lateksowe, które łatwo jest umyć mokrą ściereczką lub tapety. Postaw na neutralne kolory, które nie będą nikogo rozpraszać i będą sprzyjały wspólnym spotkaniom przy jedzeniu. Wnętrze możesz ożywić za pomocą dodatków takich jak wazon z kwiatami lub lampą dekoracyjną, która będzie zawieszona centralnie nad stołem i będzie doświetlać wnętrze.

Meble do jadalni

Jeśli jadalnia sąsiaduje z salonem i kuchnią, to postaraj się, aby meble, które tam stoją, pasowały do całej reszty. Dobrym rozwiązaniem są stoły rozkładane, które w razie wizyty gości zapewnią dodatkowe miejsce. Wybieraj meble odporne na zabrudzenia i takie, które nie niszczę się pod wpływem wody.

Dodaj komentarz