Jak urządzić funkcjonalną łazienkę?

Jak urządzić funkcjonalną łazienkę?

Łazienka to pomieszczenie niezbędne w każdym domu. Odgrywa ona przede wszystkim rolę praktyczną, powinna więc być jak najbardziej funkcjonalna. Mniejsze znaczenie ma estetyka tego pomieszczenia jednakże wiadomo, że każdy będzie chętniej korzystał z pięknej łazienki. Projektując to pomieszczenie trzeba mieć na uwadze styl życia i potrzeby poszczególnych domowników.

Główne etapy wykańczania łazienki

Łazienka to pomieszczenie, które pochłania wiele środków i czasu podczas remontu. Wymaga wykonania dobrego projektu i dokładnego przemyślenia wszystkich elementów. Do remontu łazienki warto zaprosić wyspecjalizowaną ekipę. Z pewnością będą potrzebne przeróbki instalacji hydraulicznej ponadto montowane będą sprzęty łazienkowe. Pierwszym etapem z pewnością powinien być projekt. Należy dokładnie wszystko wymierzyć, w tym odległości punktów hydraulicznych oraz odległości od drzwi. Trzeba pamiętać, że przepisy wymagają zachowania 60 cm odległości między punktami elektrycznymi a hydraulicznymi w łazience. Warto też dokładnie przyjrzeć się podłodze i oszacować czy nie będą potrzebne dodatkowe wylewki i czy nie będzie instalowane ogrzewanie podłogowe. Z dużą starannością trzeba będzie także wybrać materiały na podłogi oraz ściany. Jeśli chodzi o zasadnicze sprzęty to w łazience powinny pojawić się: wanna lub prysznic, umywalka i toaleta. Jeśli pozwala na to miejsce ustawia się także pralkę. Ważnym etapem prac będzie także wybór i instalowanie oświetlenia. Już na wstępie trzeba oszacować czy będą wykonywane zabudowy ścian i sufitów z kartongipsu. Istotnym etapem poza układaniem płytek będzie montaż armatury. Po nim nastąpią prace typowo wykończeniowe i dekoracyjne. Pod koniec umieszcza się meble łazienkowe, wieszaki oraz układa dywaniki podłogowe.

Na co zwracać uwagę przy wykańczaniu łazienki?

Przy okazji remontu łazienki trzeba będzie podjąć szereg trudnych decyzji zakupowych. Wiele czasu zwykle wymaga znalezienie i wybranie płytek. Trendy w tym zakresie zmieniają się dość szybko. Jeszcze nie tak dawno w łazienkach płytki układało się na całej wysokości i były one z reguły jednolite. Później przyszły czasy kwiatowych dekorów, które zwykle przebiegały poziomo dookoła łazienki. Obecnie w łazienkach coraz częściej spotykamy płytki o wzorach drewnopodobnych i płytki imitujące beton. Modne są również dekory, jednak wyglądają one inaczej niż kilka lat temu. Niektórzy instalują metaliczne listwy inni decydują się ozdobić półki wnękowe błyszczącymi dekorami. Coraz więcej osób w jednej łazience stosuje dwa lub trzy wzory płytek w różnych strefach. Jak widać wybór jest ogromny a inspiracji można szukać oglądając sklepowe ekspozycje.
Remont łazienki to często także konieczność wymiany drzwi, które powinny mieć odpowiednie wymiary, kierunek otwierania i szczelinę wentylacyjną. Wiele uwagi należy poświęcić wyborowi urządzeń związanych z miejscem do kąpieli. W polskich łazienkach coraz rzadziej instaluje się wanny za co odpowiada przede wszystkim mała powierzchnia łazienek w blokach. Zwykle wybieramy prysznic, który coraz częściej ma formę brodzika podtynkowego. To bardzo wygodne rozwiązanie, które dodatkowo optycznie powiększa łazienkę. Dla własnej wygody warto wybrać baterie prysznicową wraz z deszczownicą.

Co sprawi, że nasza łazienka będzie wygodna?

Nie można też zapominać o dobrym doborze mebli łazienkowych. Powinno być ich na tyle dużo, by można było schować wszystkie kosmetyki i akcesoria. Bardzo dobrze sprawdzają się podwieszane szafki w formie słupków. Warto wybrać model w którym jest wysuwany kosz na bieliznę.

Dodaj komentarz