Jak osuszyć mokrą piwnicę? Poradnik krok po kroku

Jak osuszyć mokrą piwnicę? Poradnik krok po kroku

Piwnice są ciemne, wilgotne i wręcz przerażające… przynajmniej to przychodzi na myśl, gdy słyszymy to słowo. Ale tak naprawdę nie powinno tak być. Chociaż większość obszarów twojego domu nie powinna być wilgotna, jest to szczególnie ważne w przypadku piwnic, ponieważ są one zwykle silnie narażone na uszkodzenia spowodowane przez wodę. Nawet coś tak małego, jak wyciek, może mieć niszczycielski wpływ na Twój dom, taki jak rozwój szkodliwej pleśni. Więc co zrobić, gdy piwnica zostanie zalana? Cóż, pierwszą rzeczą, której NIE powinieneś robić, jest panika. Chociaż sprzątanie zalanej piwnicy może wydawać się przerażające, odstraszające i niewykonalne łatwo jest wykonać zadanie, jeśli masz plan. Jeśli natomiast nie masz planu, masz za to ochotę uciec poniżej kilka rad jak osuszyć piwnicę.

Jak osuszyć piwnicę?

Jak wspomniałam zalana piwnica może być koszmarem dla właściciela domu, sklepu czy magazynu, niestety spotyka to wielu właścicieli budynków mieszkalnych. Chociaż nie każdy dom ma piwnicę, te, domy, które ją posiadają, wymagają zwrócenia szczególnej uwagi na instalację wodno-kanalizacyjną. Podobnie jak łazienka i kuchnia, instalacja wodno-kanalizacyjna w piwnicy wymaga regularnej konserwacji, aby uniknąć sytuacji awaryjnych.

Wiele piwnic jest wyposażonych w odpływ podłogowy, który umożliwia usuwanie wody, która przedostała się do środka lub została rozlana. Ale co się dzieje, gdy odpływ podłogowy jest zatkany i jak czyścić odpływ w piwnicy? Jeśli odpływ jest zatkany, zauważysz zdecydowany zapach w pomieszczeniu i wodę gromadzącą się w miejscu, w którym wcześniej się rozpraszał. Podczas gdy starsze domy są bardziej podatne na uszkodzenia wody w piwnicach, nowoczesne domy z nieprawidłowym odwodnieniem lub nachyleniem mogą mieć również problemy z wodą.

Niezależnie od tego, czy Twój dom był narażony na klęskę żywiołową, czy nastąpiło rozszczelnienie w rurze, stojąca woda w piwnicy może prowadzić do szeregu problemów:

  • Uszkodzenie fundamentów budynku,
  • Zniszczenia składowanego w piwnicy dobytku,
  • Rozwoju pleśni i grzybów.

Aby zminimalizować wyrządzone szkody, niezbędne jest jak najszybsze zatrzymanie powodzi w piwnicy. Jeśli nie wiesz, jak samodzielnie usunąć wodę, lokalni specjaliści od renowacji mogą to za Ciebie zrobić. W przeciwnym razie można użyć kombinacji pompy głębinowej i węża do miski olejowej, aby skutecznie usunąć jak najwięcej wody. A zatem do dzieła!

Przygotuj swój dom do pompowania

Zanim rozpoczniesz proces usuwania wody, koniecznie wyłącz prąd. Przede wszystkim: nigdy nie wchodź do pokoju, w którym na podłodze jest woda. Przedłużacze lub inne przewody elektryczne mogą być uszkodzone, a stojąca woda może zostać naelektryzowana. Należy również podjąć inne ważne kroki. Na przykład, musisz działać szybko, aby ograniczyć rozwój pleśni do minimum. Poniżej znajduje się lista rzeczy, które należy zrobić w ciągu pierwszych 24 godzin po powodzi, aby szybko przywrócić piwnicę do stanu nie zagrażającemu twojemu zdrowiu.

A zatem: wyłącz prąd.

W razie potrzeby skontaktuj się z licencjonowanym elektrykiem, aby odłączyć zasilanie od piwnicy. Upewnij się, że masz latarki na baterie lub reflektory o dużej mocy, które pomogą Ci bezpiecznie nawigować.

Znajdź źródło problemu

Po wypłynięciu większości wody musisz zrozumieć, jak doszło do powodzi. Dobrze jest sprawdzić swoją pompę ściekową – czy przestała działać? Kiedy jest to bezpieczne, włącz pompę miski olejowej i sprawdź, czy nadal działa. Jeśli tak, pozwól studzience zebrać resztę wody.

Rozpocznij wypompowywanie wody

Ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, gdzie znajduje się zawór odcinający wodę. Zawór odcinający zwykle znajduje się dokładnie tam, gdzie główna rura zasilająca wchodzi do domu, przechodząc przez podłogę piwnicy, obok lub bardzo blisko wodomierza. Głównym odcięciem dla domu będzie jeden lub dwa zawory w pobliżu głównej rury doprowadzającej wodę, które można włączać i wyłączać ręcznie. Ważne jest również, aby upewnić się, że źródło wody zostało zatrzymane. Jeśli przyczyną była pęknięta rura, upewnij się, że jest zatkana, a jeśli powódź w piwnicy jest spowodowana powodzią regionalną, przed pompowaniem poczekaj, aż woda z zewnątrz (na podwórku lub ulicy) zacznie się cofać.

Użyj przedłużacza do podłączenia pompy przed umieszczeniem jej w piwnicy

Podejmij wszelkie środki ostrożności, aby nie dopuścić do zamoczenia podłączonego przewodu; zawieszenie go ponad ziemią jest najlepszym pomysłem. Zamontuj wąż do pompy – wąż ogrodowy będzie działał, ale wąż ściekowy będzie znacznie bardziej wydajny ze względu na swoją szerszą średnicę. Jeśli Twoje ubezpieczenie obejmuje powódź, możesz być objęty zarówno wynajmem pompy, jak i węża.

Końcówkę węża należy umieścić odwróconą od domu, najlepiej na nachyleniu prowadzącym do odpływu lub kanalizacji. Ostrożnie opuść pompę do wody i zacznij pompować. Przestaw pompę na najniższy poziom piwnicy, gdy woda osiągnie wysokość zaledwie kilku centymetrów.

Usuń wszystkie mokre i nasiąknięte wodą przedmioty

Zadzwoń do ochotników, poproś o pomoc rodzinę i zabierz z piwnicy wszystkie przedmioty, na które wpłynęła powódź. Ponieważ prawdopodobnie będziesz przenosić pudełka i meble, pamiętaj, aby podnosić je w bezpieczny sposób lub zatrudnij profesjonalistów, jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić samodzielnie. Choć może to być trudne, być może będziesz musiał podnieść wyściółkę lub inną podłogę z tego rodzaju uszkodzeniem przez wodę. Kiedy woda dostanie się do podłogi, pleśń może szybko się rozwinąć, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne dla Ciebie i Twojej rodziny.

Pozostałą wodę możesz zebrać odkurzaczem na sucho-mokro. Odkurzacze sklepowe, które radzą sobie z wodą, są doskonałym narzędziem do ekstrakcji wody. Użyj ich, aby wyczyścić nisko położone obszary i wyciągnąć pozostałe kałuże. Użyj ściągaczki, aby odprowadzić wodę do odpływów podłogowych lub zebrać ją za pomocą odkurzacza mokrego i suchego.

Zapewnij przepływ powietrza przez ten obszar

Włącz osuszacz. Wraz z przepływem powietrza kolejnym krokiem w przywracaniu go do przestrzeni użytkowej jest usunięcie wilgotnego powietrza z piwnicy. Pamiętaj, aby podłączyć wąż do odpływu – jeśli to możliwe – lub regularnie opróżniać pojemnik na wodę.

>Wyciągnij wodę z piwnicy. Wykonaj czynności opisane powyżej. Użyj odkurzacza do czyszczenia na mokro i sucho, aby wyciągnąć jak najwięcej wody z podłogi.

Podejmij małe, ale ważne kroki

To nieuniknione, że część Twojego dobytku mogła ulec zniszczeniu w wyniku powodzi w piwnicy. Płyta gipsowo-kartonowa czy deski podłogowe (jeśli masz takie w piwnicy) mogą wymagać wymiany lub bardzo dokładnego czyszczenia. Możesz skontaktować się ze specjalistami od renowacji, aby naprawić szkody i ocenić dalsze ryzyko.

Podnieś deski

Twoja podłoga prawdopodobnie nie będzie możliwa do odzyskania i będzie musiała zostać zdemontowana i wyrzucona. Skontaktuj się z firmą i uzyskaj wycenę na nową podłogę, nowe deski i ponowne ich zainstalowanie, jeśli sam nie jesteś w stanie wykonać tego zadania.

Sterylizuj i dezodoryzuj

Po wysuszeniu piwnicy i wyschnięciu podkładki cementowej, należy zaopatrzyć się w środki czyszczące i materiały hamujące rozwój pleśni i grzybów. Stosuj ostrożnie te chemikalia i postępuj zgodnie z instrukcjami bezpieczeństwa. Może być wymagana odpowiednia wentylacja i sprzęt ochrony osobistej – np.  specjalna maseczka. Zatrudnienie profesjonalnej grupy czyszczącej parą do dezynfekcji wykładziny po ponownym zainstalowaniu może również pomóc w zapobieganiu rozwoju pleśni.

Pleśń może zacząć rozwijać się już w ciągu 24 godzin. Dla bezpieczeństwa sprawdź ściany i podłogę swojej piwnicy. Upewnij się, że pleśń nie zaczęła się rozwijać, zanim skończysz czyszczenie zalanej piwnicy. To samo dotyczy twoich rzeczy, zanim zniesiesz je ponownie do piwnicy. Pamiętaj, aby wyczyścić i zdezynfekować wszystkie przedmioty osobiste wykonane z porowatych materiałów, takie jak książki, papiery, meble, dywaniki, pościel i ubrania. Po całkowitym wyschnięciu możesz zacząć magazynować przedmioty z powrotem na miejscu. Jeśli jednak masz wątpliwości czy przedmiot jest zanieczyszczony pleśnią lub grzybem, czy nie jest, eksperci zalecają wyrzucenie go. Lepiej pozbyć się kilku rzeczy z ostrożności niż żałować, jak pleśń zacznie się rozwijać, prawda?

Nie zawsze jednak mokra piwnica oznacza powódź czy zalanie wodą

Istnieje wiele powodów, dla których w twojej piwnicy jest wilgotno i wymaga ona wysuszenia. Uważa się, że piwnice to naturalnie wilgotne miejsca. Jest to z pewnością prawdą po prostu z powodu nieubłaganej wody.

Dzieje się tak, gdy ciepłe, wilgotne powietrze styka się z chłodnymi miejscami wewnątrz domu, takimi jak ściany fundamentowe lub nieizolowane rury wodociągowe. Kiedy wilgoć w powietrzu skrapla się, pojawiają się krople, a nawet kałuże. Chociaż tak naprawdę nie wywołuje efektu powodzi, kondensacja nadal będzie tworzyła małe kałuże wody w Twojej piwnicy, jeśli nie zostanie sprawdzona i osuszona.

Mokra czy wilgotna piwnica, obojętnie z jakiej przyczyny nie jest czymś przyjemnym, ani czymś, co możemy zostawić i udawać, że tego nie ma.

Sprzątanie po powodzi może wydawać się pracą, która potrwa wiele dni a nawet tygodni. Ale większość pracy polega na przygotowaniu przestrzeni, aby utrzymać wilgotność na niskim poziomie, gdy rzeczy wysychają.

Chociaż sprzątanie po powodzi piwnicy może wydawać się niemożliwe, jest możliwe. Tak więc, jeśli burza przetoczyła się przez Twoją okolicę, czy pękła wspomniana rura i masz do czynienia z powodzią, wiesz, że nie jest to łatwe i przyjemne zadanie, ale finalnie możliwe.

Jeśli jednak szkody spowodowane wodą w zalanej piwnicy wydają się przytłaczające, wezwij fachowca. Koszt może być trochę wyższy niż zrobienie tego samemu, ale jeśli zatrudnisz certyfikowanych techników, przyniosą ze sobą wiedzę, nabytą doświadczeniem. Dzięki fachowcom będziesz miał pewność, że wszystko będzie zrobione sprawnie, eliminując tym samym pytania do samego siebie: czy dobrze osuszyłem moją zalaną piwnicę?

Powodzenia w suszeniu zalanej piwnicy i pozostaniu w tej nieprzyjemnej sytuacji jak najbardziej suchym!

Dodaj komentarz