Jak malować ścianę? Najważniejsze zasady

Jak malować ścianę? Najważniejsze zasady

Malowanie ścian to stosunkowo łatwa praca remontowa, a jednocześnie taka, która znacząco zmienia wygląd pomieszczenia. Nowy kolor to całkowicie nowe oblicze wnętrza, które pozwoli zaaranżować je według nowego pomysłu. Nie wolno też zapominać o tej pracy remontowej w kontekście odnowienia wyglądu ściany w przypadku różnego rodzaju zabrudzeń. Samo malowanie należy do łatwych zadań, ale jednak zrobione niepoprawnie może nie doprowadzić do efektu, który chcielibyśmy otrzymać. Z tego powodu warto zastanowić się jak to zrobić w taki sposób, żeby po pierwszym razie od razu dojść do satysfakcjonującego wyniku.

Informacje na początek

Odpowiedź na pytanie, jak pomalować ściany, nie jest trudna, ale wymaga to odpowiedniej wiedzy i przygotowania. Jeśli ten punkt zostanie spełniony, sam proces malowania prawdopodobnie uda się zrobić w ciągu jednego dnia. Z czasem dojdzie do tego praktyka i właśnie wtedy cały proces wyda się bardzo łatwy. Warto jednak ją budować poprzez pomyślne efekty. Na pewno czynność wymaga precyzji wykonania. Pierwszy etap to wybór koloru. Można skorzystać z testerów, co pozwoli ograniczyć ryzyko związane z wyborem odcienia. Można skorzystać z aranżacji komputerowych, ale niesie to za sobą więcej niepewności.

Ogólne zasady doboru koloru

Tylko kilka podstawowych zasad doboru koloru. Jednak jest to jeden z najważniejszych elementów całego procesu malowania. Zwykle do ciemnych mebli wybieramy jasne ściany i odwrotnie. Od wybranej barwy zależy również wizualna wielkość pomieszczenia. Można w ten sposób manipulować ilością światła w pokoju. Sugeruje się, że bardziej intensywne kolory mogą okazać się lepszym wyborem w przypadku wielkich pomieszczeń. Dokonując wyboru farby, powinniśmy mieć już pomysł na całą aranżację wnętrza. Warto pamiętać, że wybór koloru w dużej mierze decyduje o charakterze całego pokoju. Może on być energiczny i pobudzający do działania lub harmonijny i ułatwiać odpoczynek. Warto pamiętać, że zasady nie są sztywne i można nimi manipulować według własnego gustu.

Akcesoria potrzebne do malowania pomieszczenia

Odpowiedni sprzęt jeszcze bardziej ułatwi cały proces. Szczególnie jeśli przygotowujemy się do pierwszego malowania  w życiu, warto przemyśleć każdy etap i zadbać o to, żeby akcesoria były odpowiedniej jakości. To spowoduje mniej nerwów na etapie pracy. Podstawową kwestią, która może zastanawiać, jest wybór pomiędzy wałkiem a pędzlem. Ten drugi nie nadaje się do całych pomieszczeń, gdyż to po prostu za dużo pracy, więc również zbyt duża czasochłonność. Nie oznacza to jednak, że pędzle są bezużyteczne. Lepiej nadają się one do niewielkich i precyzyjnych elementów. W przypadku rur centralnego ogrzewania konieczne będzie sięgnięcie po pędzel. Wałek okaże się lepszy do malowania wielkich powierzchni. Włosie zależy od faktury ściany. Im bardziej chropowata powierzchnia, tym dłuższe włosie.

Do gładkich ścian odpowiednie będzie 6-10 mm, do tynków i tapet 13-15 mm, a jeszcze większe chropowatości to już 19-30 mm. Kuweta należy do przedmiotów, które są konieczne i są odpowiedzią na pytanie, jak malować ściany wałkiem bez smug. Dzięki nim nadmiar farby nie trafi na ścianę i dzięki temu zawsze będzie na nią trafiała odpowiednia objętość. Cały proces remontowy będzie przyjemniejszy i przede wszystkim mniej inwazyjny dla pomieszczenia, jeśli zadbamy o odpowiednie zabezpieczenie pozostałych powierzchni. Najlepiej nadają się do tego folia i taśma malarska. W przypadku wysokich pomieszczeń warto ułatwić sobie zadanie i dokupić jeszcze teleskop. Oczywiście akcesoriów malarskich jest więcej, ale wymienione stanowią minimum, które prowadzi do komfortowej pracy.

Przygotowanie do malowania

Warto wybrać dzień, który będzie posiadał odpowiednie warunki do malowania ścian. Najważniejszym parametrem, który determinuje tę decyzję, jest odpowiednia wilgotność. 60% to najlepsza wartość tego parametru. Optymalną temperaturą będzie ta mieszcząca się w przedziale od 18 do 25°C, ale to mniej istotne niż wilgotność. Gdy będzie ona niska i połączona z wysoką temperaturą może prowadzić do zbyt szybkiego wysychania farby, a to może powodować powstawanie niechcianych smug. Przed malowaniem warto też zastanowić się nad samą powierzchnią. Być może przed rozpoczęciem tego zadania korzystne będzie usunięcie starych tapet lub zamocowanie płyt kartonowo-gipsowych. Warto wcześniej policzyć powierzchnię ścian i kupić taką ilość farby, żeby mogła pokryć trochę więcej niż ta policzona wartość. To sprawi, że nie zabraknie nam materiału pod koniec malowania. 10-15% uznaje się za optymalny zapas. Często większe farby okazują się lepsze ekonomiczne niż te w małych pojemnikach.

O co zadbać przed rozpoczęciem malowania?

Po przygotowaniach możemy wreszcie przejść do tego, jak pomalować pokój. Być może warto najpierw oczyścić ścianę. Kolejnym krokiem będzie jej umycie. Wszelkiego rodzaju zabrudzenia czy kurz będą tylko utrudniać pracę. Najlepsza do tego celu okaże się delikatna gąbka. Można wspomóc się też mydłem malarskim, a jeśli go nie mamy, to płynem do naczyń. Kolejnym etapem będzie zagruntowanie powierzchni. Warto wykonać ten etap, mimo że niektórzy go omijają. To sprawi, że pomalowana warstwa będzie bardziej długowieczna.

Następnie wydzielamy ścianę, nad którą będziemy pracować, na fragmenty. Teraz wykonujemy odpowiednie zabezpieczenia. Warto sprawdzić, czy folia malarska rzeczywiście chroni wszystko to, co powinna. Szczególną uwagę należy zwrócić na progi, listwy i meble, być może również kąty ścian należące do innych stref. Najlepiej będzie poprzesuwać w pomieszczeniu wszystko, co tylko będzie możliwe.

Teraz trzeba przygotować farbę. Producenci zadbali o to, żeby ten etap był maksymalnie ułatwiony. Wystarczy ją wymieszać i już będzie gotowa do pracy. Trzeba uważać na zaschnięte fragmenty farby, które mogą źle wyglądać, gdy już znajdą się na ścianie. Czasami przydatne okaże się dodanie do środka wody. Szczególnie w przypadku pracy ze świeżym tynkiem. Warto pamiętać, że w przypadku intensywnych kolorów może się okazać, że trzeba nanieść kilka warstw w celu uzyskania oczekiwanego efektu.

Proces malowania

Jeśli jesteśmy już odpowiednio przygotowani, możemy odpowiedzieć na pytanie, jak malować. Podczas pracy nie powinno się dociskać wałka do ściany. Należy prowadzić do luźno i dbać o to, żeby nie było na nim zbyt mało farby. Ruchy należy wykonywać cały czas w tym samym kierunku w ramach tej samej warstwy. Gdy nakładamy farbę drugi raz, warto zmienić kierunek. Dobrą praktyką jest skończenie całej powierzchni zanim wyschnie farba w miejscu rozpoczęcia. Warto pamiętać o regularnym czyszczeniu akcesoriów. Regularne płukanie może oszczędzić wielu kłopotów na późniejszym etapie. Gorący ocet pozwoli oczyścić wałek i kuwetę już po skończonej pracy.

Pierwszą powierzchnią, którą pomalujemy, powinien być sufit. Najlepiej, jeśli dodatkowo będzie to jego fragment przy oknie.  Konieczne okaże się oddzielenie ściany od sufitu za pomocą taśmy malarskiej. Zaczynamy od trudniejszych elementów tzn. będą to naroża oraz inne trudno dostępne miejsca. Związane są z występowaniem przeszkód w postaci okien, gniazdek czy kaloryferów. Dopiero gdy skończyliśmy z tym, co najtrudniejsze, możemy przejść do wielkich powierzchni. Wcześniej warto było używać pędzla, teraz przyjdzie czas na wałek. Na koniec warto odpowiednio zabezpieczyć akcesoria malarskie.

Podsumowanie

Sam wybór koloru jest bardzo istotny w kwestii tego, jak będzie prezentować się wnętrze. Konieczne jest jednak również odpowiednie wykonanie remontu. Nie jest to trudne zadanie, ale wymaga odpowiedniego przygotowania. Samo malowanie nie należy do trudnych prac remontowych. Warto pamiętać o utrzymaniu jednego kierunku w ramach tej samej warstwy, odpowiedniej ilości nakładanej farby oraz zadbaniu o odpowiedni stan akcesoriów.

Dodaj komentarz