Jak i kiedy powinno się przycinać drzewa owocowe?

Jak i kiedy powinno się przycinać drzewa owocowe?

Każdy posiadacz sadu powinien wiedzieć jak przycinać drzewa owocowe by rosły zdrowo i przynosiły większe plony. Umiejętność przycinania drzewek jest dostępna dla każdego i nie wymaga specjalnych zdolności ogrodniczych.

Dlaczego warto przycinać drzewa owocowe?

Każdy kto postanowił założyć swój własny sad lub posadzić kilka drzewek swoich ulubionych owoców marzy o obfitych plonach każdego roku. Często jednak pojawiają się komplikacje: owoców jest zbyt mało lub rosną zbyt wysoko by móc je swobodnie zbierać. Dlatego warto rozważyć przycinanie swoich drzew owocowych. Przycinanie polega na użyciu sekatorów lub pił do przycinania w celu usunięcia niechcianego materiału roślinnego, aby drzewo owocowe mogło nadal produkować owoce w sposób, który jest zdrowy dla drzewa i dostępny w czasie zbiorów. Jest jednak więcej powodów dla których powinno się to robić:

  • Drzewo jest niższe i bardziej produktywne
  • Zwiększa gabaryty i jakość owoców
  • Poprawia wytrzymałość konstrukcyjną konarów drzew, aby lepiej wspierać owoce
  • Usuwa chore części i uszkodzenia
  • Usuwa gałęzie, które krzyżują się i powodują zatory
  • Zwiększa światło i przepływ powietrza, aby zapobiegać chorobom grzybiczym związanym z nadmierną wilgotnością
  • Utrzymuje miękkie zielone łodygi, które są przydatne do rozmnażania

Kiedy powinno przycinać się drzewa – latem czy zimą?

Owoce pestkowe, takie jak śliwki, wiśnie, brzoskwinie i morele, najlepiej przycinać latem. (Owoce pestkowe można rozpoznać po charakterystycznej pojedynczej pestce w środku owocu). Dzieje się tak, ponieważ drzewa te przycinane zimą są znacznie bardziej podatne na chorobę zwaną Cytospora. Ta choroba grzybicza atakuje “rany” po przycięciu wykonanym podczas zimnej pogody. Dlatego właściwe jest przycinanie tych drzewek w ciepłe dni, aby rany miały wystarczająco dużo czasu na zagojenie się przed głęboką zimą.

Owoce ziarnkowe, takie jak jabłka, gruszki, pigwa są na ogół przycinane, gdy rośliny są w stanie spoczynku czyli w zimie. Owoce ziarnkowe nie są podatne na raka Cytospora, więc dobrze poradzą sobie z przycinaniem w chłodne dni. Przycinanie je zimą jest dobrym pomysłem, ponieważ drzewa całkowicie kończą swój wzrost kiedy są w stanie uśpienia, a każde przycinanie wykonane w tym czasie przyniesie nowy bujny wzrost na wiosnę. Wszystkie drzewa owocowe można przycinać również latem – należy jednak pamiętać, że przycinanie, gdy drzewo wciąż aktywnie rośnie, ograniczy jego wzrost. Tak więc, jeśli próbujesz zmniejszyć rozmiar drzewa, przycinanie latem może być dobrym rozwiązaniem.

Wskazówki dotyczące przycinania drzewek

Przed przycinaniem drzew warto zaopatrzyć się w ostry sekator lub narzędzie którym chcemy przycinać drzewa. Ostry sekator zapewnia czyste i łatwe cięcie przez co praca pójdzie łatwiej a drzewo szybciej wróci do “zdrowia”. Aby zapobiec chorobom, warto przed przycięciem zanurzyć ostrze narzędzia w roztworze alkoholu izopropylowego na 30 sekund, aby je zdezynfekować zanim przejdzie się do kolejnego drzewa. Przyciętą gałąź warto oczyścić i zutylizować – zwłaszcza jeśli zawiera ona jakikolwiek chory materiał.

 
 

 

 

 

Dodaj komentarz